1. Terapija kod okluzije renalnih arterija

    Pitanje broj: #156744

    Mojoj majci je prije dvije godine otekla desna noga (iznad koljena do kuka najviše), otok je toliki da je gotovo desna noga duplirana u odnosu na lijevu. Dopler krvnih sudova je pokazao subokluziju renalnih arterija na obje noge. Ona ne može da hoda ni 50 metara, bol u nozi koja nije otečena joj onemogućava hod.
    Prije dvije godine nam je vaskularni hirurg rekao, na osnovu tog doplera, da je potrebna operacija. Citiram njegove rijči: ''Ovdje se ugrauđuje bajpas, to je teška operacija i ne znam kako ćete izvući živu glavu'', on joj prepisuje tada Plavix i da hoda preko granice bola, a govori da će nas pozvati čim dođe na red za operaciju. Sada, nakon dvije godine njoj i dalje stoji otok, niko nas nije zvao, puca joj čir na želucu zbog čega završava u bolnici.
    Gastroenterolog zabranjuje dalje konzumiranje Plavixa sa tvrdnjom da je taj lijek uzrok pucanja čira jer se ne smije piti duže od godinu dana, što nam niko nije rekao. Ja odvodim majku kod drugog vaskularnog hirurga koji prepisuje Trental i nalaže da se uradi skener krvnih sudova, s uvjerenjem da nećemo sigurno čekati još dvije godine. Skener je pokazao još gori nalaz u odnosu na prije dvije godine, sada je potpuna okluzija renalnih arterija. Doktor kod kog je trebalo da odnesem nalaz je suspendovan i više ne radi u KC Crne Gore. Moja majka ima 62 godine, ima hobp, desni bubreg je afunkcionalan, pije terapiju za hipertenziju. Molim Vas za savjet.