Ja imam 0 negativnu grupu i Rh(D) negativan i Rh Du je negativan .... isto mi pise nesto ccddee, pa bih vas molila da mi razjasnite sta znaci sve ovo. Pozdrav i hvala

    Odgovoreno: 04. 09. 2008.
    • Postovani, postoje preko 30 krvno grupnih antigena koji su razvrstani u krvne grupe. Rh krvno grupni sistem sastoji se od antigena C, c, D, d, E i e. Od rodielja se nasleduju po jedan antigen i moze biti vise kombinacija,CcDEe, ccdee.......Najjaci imunogen ili antigen je D antigen i on odredjuje da li ste Rh pozitivni ili RH negativni. 85% stanovnistva je Rh D pozitivno a 15% je Rh D negativno. Odredjivanje se dokazuje aglutinacionom tehnikom sa antiserumima. Postoji i tzv. Rh Du farijanta koja ima identicnu strukturu kao obican antigen D, samo ima manje antigenih mesta na povrsini eritrocita i dokazuje se posebnim testom. Znacajno je prilikom transfuzije krvi da ti pacijenti treba da prime RH D negativnu krv , a kad se ta krv daje pacijentima smatra se da je Rh D pozitivna. Takodje je znacajna i kod trudnica. Pozdrav dr Stanojkovic

Komentari na pitanje: #10200

    • Na porodjaju su mi rekli da sam negativna grupa a moj suprug a pozitivna nasa sin je a rh (d) +pozitivan molim vas objasnite mi fino sta znaci rh i (d) i jeli to opasno veze nemam s medicinom