1. Mamografija, zašto posumnjati na rak dojke?

    Pitanje broj: #152323

    Molim Vas da mi pojasnite izveštaj lekara specijaliste za moju mamu. Poslata je na mamografiju.
    Eho dojki mešovite građe, U desnoj dojci se ne uočavaju solidne tu promene i makrociste. U desnoj aksili par ovalnih igl do 12 mm vidljivog hilusa. U levoj dojci na spoju gornjih kvadranata, suprareolarno uočava se nepravilnija hipoehogena lobulirana promena, vertikalno orjentisana dijametra 16*13*21mm, sa par sitnijih hiperehogenih odjeka iz iste koji mogu odgovarati kalcifikacijama. U levoj aksili se uocava par ovalnih igl do 14 mm vidljivog hilusa i jedna okrugla hipoehogena promena bez vidljivog hilusa dijametra oko 15mm (ddg patološka igl) .
    Da li je ovo strašno? I da li je moguće da je benignog karaktera?

    Odgovoreno: 17. 01. 2019.
    • Ovakav nalaz zahteva biopsiju promene u desnoj dojci, jer ima elemenata za malignu bolest. Naravno, jedini definitivni dokaz koji govori o tome da li je nešto benigno ili ne je adekvatna patohistološka obrada promene.

Komentari na pitanje: #152323

    • Postovani, molim Vas za misljenje ovog nalaza.

      Eho dojki St post mastect mamm I sin ppCa U desnoj dojci DLK uocava se lobuliranih kontura, hipehogena promena relativno homogena oko 12x7x8,6mm ribno medijalnodelom vaskularizovana sa RI povisenim. Hvala unapred !