1. Ciste na grudima

    Pitanje broj: #150608

    Poštovani, želela bih da Vam postavim nekoliko pitanja u vezi cisti na dojkama. Imam jednu cistu vec 3 godine i ona s vremena na vreme boli, ali samo na dodir. Pre nekoliko dana sam napipala na desnoj dojci čvoriće i bila sam na ultrazvuku i pronašli su 2-3 ciste u levoj i 2-3 ciste u desnoj dojci i sve su 3-4 mm. Htela bih da pitam da li one mogu da budu potencijalno opasne (da postanu maligne)? Mene boli na dodir samo ta jedna cista koja je 4 mm a ostale ne bole da li je to u redu? Da li je normalno da ciste bole bilo kada bez obzira na menstrualni ciklus? A svakako su malo napetije pred menstruaciju. Imam 22 godine i mene dosta brinu te ciste. Lekar mi je rekao da nema potrebe da brinem i da nije opsano. Kakvo je Vaše mišljenje u vezi ovoga? Izvinjavam se na dugačkom tekstu. Hvala vam unapred. S' poštovanjem, Ivana.

    Odgovoreno: 17. 01. 2019.
    • Poštovana,

      Ne bi bilo loše imati ginekologa kod kojega biste odlazili na redovne ginekološke preglede. Na taj način mogli biste pratiti dojke, kao i status ginekoloških organa. Redovni samopregledi se preporučuju, a lekaru se javiti ukolko dodje do novih tu formacija u dojkama ili uvećanje već postojećih. Dijagnostička metoda izbora u Vašem slučaju bi bili klinički pregled i samopregled dojki uz povremeni UZ dojki ukoliko nema pozitivne porodične anamneze na malignitete dojke i drugih ginekoloških organa.

      Pozdrav.