Postovani, cesto imam upale pluca temperaturu, hospitalozovan sam vise puta. Inace sam bubrezni bolesnik, sad mi je uradjena mi je radiografija pluca i srca, pa me zanima da procitate i objasnite sta to znaci. . . Emfizem sa hronicnim inflamatornim promenama bazalno vise desno. Radiografski bez pl. Izliva. Hilusne senke vaskularno naglasene. Cor pulmonale. Klacifikacija u projekciji luka aorte. . . Hvala

    Odgovoreno: 10. 07. 2015.
    • Poštovani,
      Na vašem rtg pregledu pluića i srca je vidjen emfizem sa hroničnim inflamatornim promenama bazalno desno - znači da ste često imali upalne promene u tom delu pluća koja su već bila izmenjena po tipu enfizema. Upravo zbog hroničnih promena i ireverzibilnih koje imate u plućima bazalno ste imali često i upale i povišenu temperaturu. Cor pulmonale - znači da srčana senka ima odredjene karakteristike hronicnog plućnog srca, opet zbog plućnog oboljenja. . . Kalcifikacije u luku aorte govore u prilog aterosklerotskih promena u luku aorte.

      radi detaljne dijagnostike indikovano je da uraditi ct pregled- skener grudnog koša.

      dr ljiljana bošnjak specijalista radiolog
      dom zdravlja jedro