Postovanje, molim vas da nam podrobnije objasnite nalaz lekara za vrstu pregleda - cds magistralnih arterija vrata. Nalaz glasi: obostrano cca, ica, eca odgovarajuceg kalibra, sa difuznim ivicnim mesovitim fibrolipidnim fibrokalcifikovanim plakovima, u bulbusima i na bifc ica bez znacajnijih hemodinamskih poremecaja, fizioloskog smera. Aa vertebrales obostrano niskih sistolnih brzina protoka, fizioloskog smera sa znacima kompresije. Nalaz je od moje bake. Unapred veliko vam hvala i srecni praznici.

    Odgovoreno: 16. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Nalaz cds magistralnih arterija vrata vaše bake govori o ateropsklerotičnom procesu arterija koje snabdevaju mozak i lice krvlju, koji sužava širinu ali ne do te mere da bi poremetioo protok ka mozgu.
      jedino vertebralne arterije koje prolaze kroz tunele na poprečnim nastavcima pršljenskih tela vratnog dela kičme pro rotaciji glave imaju kompromitovan i slabiji protok.
      sve te promene vezane su za njene godine.
      ukoliko ima izraženije tegobe odvedite je kod neurologa.