1. Zujanje u glavi i ušima i anksioznost

    Pitanje broj: #163052

    Zbog iracionalnog osećaja straha, uznemirenosti, depresivnih misli, napada panike kada izađem do prodavnice, obratila sam se psihijatru koji je konstatovao anksiozno depresivni sindrom. Početna terapija je bila asentra 50 mg i rivotril 1/4 ujutru, a uveče samo 1/4 rivotrila. U međuvremenu su krenula užasna zujanja u ušima, glavobolje, bol u ramenima, te noćima do 5, 6 ujutru nisam mogla da zaspim, a bolovi su bili pristuni i danju. Nakon toga pojačana mi je terapija, asentra ujutru i posle podne, a rivotril ujutru 1/4 i uveče 1/2. Simptomi su i dalje bili isti. Htela bih da napomenem da je osećaj uznemirenosti prestao, ali bolovi i zujanja su se nastavljali. Najgore je što nikako nisam mogla da uspostavim normalan san, uspavam se jedva oko 5 ujutru i ustanem oko 14, 15h. Nakon toga, promenjena mi je terapija, umesto asentre dobijam zoloft od 50 mg ujutru i posle podne, rivotril ujutru 1/4 i cela uveče i trittico retard od 150 mg. 1/3 pre spavanja. Od tada, osim lošeg sna, dešavalo mi se da čak i ne spavam uopšte. Opet se javljaju simptomi anksioznosti, postajem veoma dezorijentisana, zaboravna i u par navrata sam uočila da su mi oči krvave. Moje pitanje je da li je moja terapija ispravna, i da li je prejaka?

    Odgovoreno: 22. 07. 2019.
    • Lično se bavim REBT psihoterapijom. Lekovi pomažu u smislu da smanjuju simptome bolesti, ali ukoliko imate emocionalni problem i iracionalna uverenja, bilo bi dobro da krenete na psihoterapiju. REBT psihoterapija bi u Vašem slučaju mogla da Vam pomogne da ovladate paniku i strah i da Vas nauči da u budućnosti rešavate samo svoje probleme, bez ulaska u bolest.

Komentari na pitanje: #163052

    • Pozdrav, Vec duze vremena mi se pojavljuje nesvjest i panika i pocne mi u glavi zujati. Odmah nastaje panika i stezanje u grudima cak mi se ponekada pojavljuju zmarci u lijevoj ruki. Tako traje godinama i jos mi niko nije mogao pronaci sta je uzrok iako sam vrsila dosta pretraga do sada.Imam takav posao da radim sa puno ljudi i kada mi se to pojavi moram da idem kuci jer strah bude toliko veliki da ne mogu da izdrzim.

    • Zdravo imam sam 16 godina i dogadja mi se nesto kako cudno. citao sam nesto, ali nisam pronasao sebe u tome. uglavnom nekad me obuzme strah,paranoja i misli mi skroz odlutaju, ne mogu nekada da razmisljam ni o cemu. kao da moj mozak ima stop dugme. bolovi se desavaju, ali resim sa nekim lekom. plase me misli i ta paranoja, navodi me na lose. da li moze neka preporuka?

    • Pozdrav....imam pulsiranje u usima, I neke čudne zvukove poput centrifuge....i bol u glavi, bol u vratu I grlu kao neku knedlu da osjećam i neda mi gutati.....ne znam sta da radim i kome da se obratim...moze li preporuka kojeg doktora da posjetim i od čega se sve ovo dešava....

    • Petra Rasic 17. 10. 2021.

      Anksioznost od marta sad je pola oktobra simptomi osecaj straha konstantno i pucketanje misica glave jer su ukoceni od iracionalnog straha bilo je emotivne podloge i šoka zato se to razvilo mene zanima sad kad je s emotivne strane sve to ražrešeno zasto taj kvazistrah ne ode zasto se ne otkoce misici glave i u nogama blagi i ponekad zujanje