1. Da li se bipolarni poremećaj može lećiti psihoterapijom?

    Pitanje broj: #995

    Imam 52 godine i lečim se od bipolarnog poremecaja. Redovno pijem lekove i odlazim na kontrole. Više puta sam bila hospitalizovana i svog doktora ne želim da menjam. Interesuje me, pošto do sada nisam lečena psihoterapijom, da li se ona primenjuje kod ove bolesti i da li se može dobiti u državnim ustanovama, pošto nemam mogućnosti za privatno lečenje? Udata sam, majka, invalidski penzioner.

    Odgovoreno: 24. 07. 2007.
    • Poštovana,

      Za Vašu bolest se moze primeniti i psihoterapija a posebno je korisna u depresivnoj fazi bipolarnog poremećaja. Psihoterapija izbora je kognitivno bihejvioralna terapija. Medjutim, Vaš poremećaj se dominantno leči lekovima, dok je psihoterapija dodatna metoda u tretmanu ove bolesti. Psihoterapija se primenjuje i u državnim i u privatnim ustanovama. Veoma često medikamentoznu terapiju (terapija lekovima) vodi jedan lekar a psihoterapijski tretman izvodi drugi lekar ili psiholog, tako da je moguće da ne menjate lekara u koga imate poverenje i da, u isto vreme, budete u na psihoterapijskom tretmanu kod drugog.