Javila sam kod psihijatru zbog poremaćaja sna, neraspoloženja i brojnih somatskih teškoća koje su se javile u poslenje vrijeme. Imam 42 godine, sedam godina pijem Lexillium (uveče, od 6 mg), a sada samo povećavam dozu, jer imam utisak da mi daje kontra efekat. Moja doktorica mi je propisala iz Dg: Reactio psychosomatica da pijem Zoloft a 50 mg 1,1,0; Xanax a 0,25 mg 0,1,1; Sanval a 5 mg o,o,1 po potrebi. Ja sam nakon uzimanja tri dana sve te lijekove pobacala, jer mi jednostavno ne odgovaraju. Kada popijem Sanval ja odmah zaspim i probudim se nakon 3 sata sna, pa opet uzmem Sanval i onda se ujutro osecam neispavano, a uz to, još i gore, pomenuta terapija me dovodila do ludila. Ne znam šta radim nekako sam najvjernija Lexilliumu (nekad mi pomogne nekad ne). Napominjem da mi se ovo moje stanje dešava pred ciklus u toku ciklusa i nakon ciklusa, sveukupno 15 dana. Voljela kad bi bile nekakve tablete za raspoloženje, da me dignu iz stanja depresije jer me je više sramota reći da me sve boli i da ne mogu ništa raditi. Išla sam na ostale pretrage kod raznih ljekara. Imam pijeska i kamenja u bubrezima što prouzorkuje pojavu leukocita i eritrocita u urinu. Ceste urinarne infekcije. Nalaz krvi uredan. Ginekološki nalaz Colpitis kojeg se ne mogu nikako riješiti. Nervozna sam toliko da mi kaplje znoj sa dlanova. O tahikardiji da ne pricam. Ekg uredan. Draga moja doktorice sve bih ja nekako samo da se mogu naspavati kao nekad (8 sati). Posavjetujte me šta da radim, ja ovo Vama pišem i placem jer svojoj psihijatici ne vjerujem. Stekla sam utisak da mi je dala dijagnozu samo da me se riješi i daje terapiju svima istu. Unaprijed zahvalna i srdacan pozdrav cijeloj vašoj ekipi na ovako dobrom sajtu!

    Odgovoreno: 24. 04. 2007.

    • Prvo na šta se pomisli ako neko uzima 7 godina Lexillium (ili bilo koji drugi lek za smirenje iz grupe benzodiazepina), kada uz to kaže i da je uznemiren, da se preznojava, da su joj potrebne sve veće i veće doze leka i da ne može da spava - je da se razvila tolerancija na lek i da je osoba postala zavisna od tog leka. Ako je tako, problem Vam nije mali! Onda je potrebno da uz pomoć stručnjaka što pre prekine uzimanje leka za smirenje. Umesto njega se moraju ubaciti lekovi iz druge grupe da bi sprečili veoma neprijatne i teške apstinencijalne simptome. Ono što se do kraja ne uklapa u zavisnost od benzodiazepina je činjenica da Vam se ovakvo stanje javlja samo petnestak dana u toku meseca i da je povezano za menstrualni ciklus. Ako niste sa ginekologom popričali o ovome, bilo bi dobro da mu se ponovo obratite i uradite hormonalni status. Medjutim, plašim se da su tegobe ipak posledica dugogodišnjeg uzimanja lekova za smirenje i da Vam je neophodan hitan i intenzivan psihijatrijski tretman.