Poštovani, Molim Vas da mi napišete da li postoje neke tablete koje bi omogućile proizvodnju "hormona sreće", koji mogu podići nivo energije, respoloženja...? Predpostavljam, da smo u živom kontaktu, da bi ste mi postavili neka pitanja, ali kad nismo, reći ću Vam nešto o sebi: Udala sam se rano, rano rodila i rano dobila status "raspuštenice" u malom mestu. Još gore od toga je bilo to što sam bila majka deteta sa posebnim potrebama. Na poslu radna i ambiciozna. Da ne nabrajam, kao da sam dobijala (ili birala) sve najteže uloge u životu. Sada su mnogi ružni dani iza mene, sve bitke sam dobila, ali se osećam iscrpljeno, bezvoljno, ništa me više ne pokreće, ne raduje, zaboravila sam da se smejem, ne umem da uživam... Imam 47godina, još me čeka mnogo zadataka, trebam i sebi i drugima... Moji laboratorijski nalazi su odlični... hranim se zdravo... Samo mi nedostaju ti hormoni sreće da mogu da nastavim dalje. Kada sam se s ovim problemom obraćala lekaru, on bi me slao kod neuropsihijatra koji mi je prepisivao Bensendine. To nije ono što meni treba. POMOZITE MI! srdačno, Jarmila

    Odgovoreno: 05. 06. 2008.
    • Hormoni srece ne postoje u obliku tableta. Oni se prirodno luce u nasem organizmu kada se desi nesto gde zadovoljimo i dostignemo nase potrebe i zelje. Slicne tegobe kao one sto ste opisali se srecu kod osoba koje su depresivne, ali se onda radi o bolesti i postupak lecenja je antidepresivima. Oni sluze ne kao hormoni srece vec da pomognu osobi da se vrati ne normaln nivo emocionalnog reagovanja. Ako vam treba malo vise srece, ukoliko je to moguce, napravite prvi korak i podjite prema njoj. To znaci da se prisetite koji su vam dogadjaji i aktivnosti predhodno pricinjavale zadovoljstvo, te da pokusate da ih ponovo vratite u svakodnevni zivot. Nemojte sve odjednom, uvodite nove aktivnosti koje su vas ranije cinile zadovoljnom i srecnom postepeno, i nakon svake nedelje dodajte po neku novu. U pocetku je uglavnom tesko da se covek natera na takvu aktivnost ako je izbegava u duzem vremenskom periodu, ali kasnije ga to ponovo kao nekad ucini srecnim i ispunjenim.