Kako smanjiti mentalni stres, depresiju? Koje metode trebamo koristi da bismo smanjili stres,depresiju? Ponekad pre ispita ili prezentacije pred profesorima nekontrolirano osetim stres ili tremu, koje je najbolje resenje da smanjimo ove pojave?

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • Stres i depresija su dva razlicita stanja i imaju drugacije necine tretmana. Meni se ipak cini da vi nemate problema sa depresijom  i klasicnim stresom, vec da vise imate problem sa tremom i eventualno socijalnim strahovima. Medjutim, to sto imate tremu pre ispita ili prezentacije, ne mora uvek da bude bolesno stanje. Smatra se da ima elemente socijalne fobije ili socijalne anksioznosti jedino ako je trema toliko izrazena da vas onemogucava da funkcionisete (recimo da zbog toga izbegavate da izdjete na ispit, ili je toliko intenzivna da "zablokirate" tokom odgovaranja ili prezentacije). Ukoliko  je samo trema bez vecih posledica na izvodjenje to onda moze da bude i pozitivno jer vas usresredjuje na ono sto treba da odradite. U svakom slucaju ako vam smeta za pocetak procitajte vezbe disanja i relaksacije  koje su date na nasem sajtu ( http://www.stetoskop.info/psihologija-danas/vestina-relaksacije-u-borbi-protiv-stresa.html). Vezba dubokog disanja moze da pomogne u takvim situacijama, ali je predhodno jedno vreme vezbajte kuci da bi mogli da je ispravno primenite kada vam zatreba. Ako vidite da je to ipak veci problem koji se ovim metodama ne moze resiti, javite se psihijatru jer se mozda radi o socijalnoj anksioznosti ili fobiji.