Postovana Dr Zikic, moja majka vec vise od 20 godina boluje od neuroze sa povremenim blagim depresivnim simptomima. U poslednjih nekoliko godina bolest se pojacala u smislu pojave strahova, vrtoglavice i bolova u skoro svim organima. Prilikom kontrola kod lekara ne postoje realni rezultati za ove bolove u organima vec je dijagnoza neuroza. Pije lekove lorazepam 2.5mg a demetrin je ukljucen od pre 1 meseca zbog pojave strahova zbog kojiih je i pala u nesvest.Ona je inace 60-to godiste. Molim Vas dali mi mozete dati neko uputstvo kako mogu da joj pomognem ili da mi preporucite neku ustanovu gde mogu da je odvedem da joj pomognu? Najvise se plasim da ova bolest ne dobije neki tezi oblik kao sto je depresija.
    Unapred zahvalan, spostovanjem Danijel S.

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • Najpre, depresija ne mora da bude teska psihicka bolest. Postoje mnogi oblici depresija a samo neki su hronicni. Pa cak i tada se moze naci terapija koja se mora uzimati stalno ali je u stanju da otkloni ili  smanji simptome bolesti. Znacajan broj osoba ima tz. rekurentnu depresiju, odnosno faze/epizode depresije izmedju kojih se sasvim dobro oseca. Takodje, moze da se desi da osoba ima samo jednu epizodu i da se bolest nikada vise ne vrati. Sto se tice dijagnoze "neuroza" to mi mnogo ne govori o cemu se tacno radi kod vase majke, s obzirom na to da postoje mnoge vrste neuroza. Nadam se da vasa majka ne pije svih 20 godina navedene lekove za smirenje, jer bi to moglo da znaci da su neki novi simptomi zapravo znak zavisnosti. Nisam u mogucnosti da vam kazem gde da odvedete majku jer mi niste napisali gde zivite. U svakom slucaju, u svakom vecem gradu (Beograd, Nis, Novi Sad, Kragujevac) imate Klinicki centar i Kliniku za psihijatriju gde mogu da urade detaljnu psihijatrijsku pretragu i da vam preciznije kazu o cemu se radi i sta dalje.