Poštovana,
    Imam 24 godina i po struci sam inženjer tehnologije. U poslednje vreme osećam da sam malo nervozniji i uveče nekada probudim se uz otežano disanje. Na studijama i školi bio sam odličan i sumnjama da je to depresija zbog toga što nemogu da pronađem lako posao, inače samo otac radi u porodici. Dali možete da mi kažete kako da smanjim depresiju ako je moguće.
    U napred hvala.

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • To sto ste malo nervozni i ponekad se probudite iz sna i otezano disete, nisu tipicni simptomi depresije. Depresivne osobe su tuzne, neraspolozene, nisu u mogucnosti da se raduju i osete zadovoljstvo kao ranije, osecaju se umorno i iscrpljeno. Pored toga, imaju problema sa snom, apetitom, snizena im je volja, cesto osecaju krivicu, bezpomocnost i beznadeznost, nekima se vise ne zivi. Vi od toga niste nista opisali, tako da nisam sigurna da se kod vas radi o depresiji. Ako ste napeti mozete da vezbate i primenite vezbe disanja i relaksaciju (uputstva o ovim vezbama mozete naci na nasem sajtu u tekstu o progresivnoj misiscnoj relaksaciji http://www.stetoskop.info/psihologija-danas/vestina-relaksacije-u-borbi-protiv-stresa.html). Svaki problem koji duze traje moze da dovede do nekih izmena u psihickom stanju poput napetosti, loseg sna, napada straha i sl. Svakako da zabrinutost oko nalazenja posla moze, ali i ne mora da bude jedna od situacija koja kod coveka moze da dovede do pojave simptoma stresa. U slucaju da vam se stanje pogorsa (a mozda i pre toga) treba da se javite lekaru opste prakse ili eventualno psihijatru, da procene da li vam je potrban ili ne tretman.