Postovana Profesorice! NADAM SE DA CETE MI SKORO ODGOVORITI! STVAR JE VEC HITNA! Vec sam Vam pisao, ali nisam dobio odgovor na drugo pismo. Na prvo jesam i poslusao sam Vas, sto se tice citanja clanka o alkoholizmu, itd. Da Vas podsetim, radi se o mom ocu. On je 1949. godiste i postao je problematican, otkada je ostao bez posla i kuci. Jako je mrsav, (mada u licu malo bolje izgleda, bar po nama) svojevremeno je i dosta pio. Otrpilike od proslog maja nema pristup alkoholu i od tada je nepodnosljiv. Trazi cigare od slucajnih prolaznika, nece nista da radi, samo hoce da jede, pije i pusi cigarete. Celoj porodici kida zivce i bukvalno nam unistava zdravlje. Vodili smo ga na razne preglede i fizicki je potpuno zdrav. Jos je ostao CT pregled i irigografija. Neki poznanici su spomenuli da ne bi bilo lose da mu se proveri i stitna zlezda. Ipak, najveci problem je psihicke prirode. Stalno je nemiran, anaksiozan, dosadan, prati mamu u stopu i ne da joj mira. Stalno nesto trazi, uglavnom cigare i da jede. Uopste nije uvidjajan prema drugima, jednom recju, ne ponasa se kao normalan covek. Ono sta radi, sce zbrza i uglavnom uradi lose i napravi stetu. Kada mu nezto kazemo da ne radi, on ce kao za inat uraditi suprotno, kao malo dete. Inace, nebitnih stvari se seca odlicno i bez problema (tipa resavanje ukrstenica, kvizovi, i slicno). Kada je ostao kuci niko ga nije terao da trazi posao, samo da oko kuce uradi osnovno, a toga nema puno. Ponekad nas i vredja, kad je takve volje. Sta Vi mislite? Vi pretpostavljate da je alkoholizam. Kako ga leciti i gde ga leciti (mi smo u Temerinu, blizu Novog Sada)? Moze li kucno lecenje, ali da nas ne ubija u zivce i zdravlje? Uzima Bilobil kapsule (KRKA), B komplex vitamine (KRKA) i biljne lekove za smirenje (kantarion) (TG FARM). Ali to su sve biljni preparati. Hvala Vam unapred na pomoci! Pozdrav!

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • Nisam sigurna da vam ja mogu mnogo pomoci! Ono sto je najbolje je da odvedete vaseg oca u Novi Sad da ga pregleda psihijatar, ili jos bolje neuropsihijatar (ako to jos niste ucinili). Ja zaista nisam u mogucnosti da putem interneta odredim tacnu dijagnozu i preporucim adekvatan lek. Psihijatrijska procena se ne donosi na osnovu delimicnog opisa necijeg stanja jer su nam bitne mnoge druge stvari bez kojih nema dobre procene - recimo, sta sam pacijent kaze, kakve su mu emocije tokom razgovora, kako mu je ponasanje tokom pregleda i sl. Opis koji ste mi poslali moze da odgovara razlicitim vrstama psihickih poremecaja od najbezazlenijih do veoma ozbiljnih, tako da je bitno da ga neko od psihijatara pogleda i odredi terapiju.