postovana dr olivera,  interesuju me prednosti trticc-a i negativnosti.  uzimao sam bromazepam koji nije urodio plodom.  srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 13. 03. 2008.
    • Trittico je antidepresiv novije generacije i njegov mehanizam dejstva se razlikuje od drugih antidepresiva po tome sto ima "pojacano/duplo" dejstvo na serotonergicki sistem. Ono sto bi moglo da bude odredjena specificnost je da, pored toga sto deluje kao lek koji ublazava i otklanja simptome depresivnosti, on deluje i na smanjenje napetosti i agitacije (sedativno dejstvo) i posebno je uspesan u tretiranju poremecaja spavanja. Ono sto bi bila uslovno receno mana je eventualna jaca sedacija kada se osoba oseca pospano i mlitavo, suvoca ustiju, opstipacija (zatvor), nagli pad pritiska prilikom naglog ustajanja (tz. ortostatska hipotenzija) i mucnina. Ovo su najcesci nezeljeni efekti ali kao i svi drugi nezeljeni efekti bilo kog leka, mogu ali i ne moraju da se jave, mogu da budu blagi ali i izrazeni Ako se jave i izrazeni su, onda se lek iskljucuje ili se smanjuje doza (sto je opste pravilo za sve lekove). Kod ovog leka treba obratiti paznju ako se kod muskarca jave neadekvatne, produzene i bolne erekcije (priapizam), jer ako traje duze moze da dovede do odredjenih posledica. U globalu, radi se o dobrom leku koji se ukljucuje u terapiju kao i svi drugi lekovi jedino po preporuci lekara.