zivim u Beogradu, imam 31 godinu i probleme koji u poslednje vreme (ovde mislim u poslednjih vise meseci do godinu dana)postaju sve nepodnosljiviji, naime, jos od studentskih dana imam problem sa drhtanjem ruku u odredjenim situacijama kao sto je kad pijem kafu pa sam najvise zbog toga i prestao da je pijem, a sad mi se javlja taj problem kada jedem supu i to u vecem drustvu ili kad odem negde i odjednom osetim da mi krv nadodje u obraze i da crvenim i preznojavam se. Stalno osecam unutrasnju napetost i nervozu. Stanje se pogorsalo letos kada sam zbog posla morao da odem u inostranstvo i let avionom mi je jako tesko pao, tacnije imao sam veoma izrazen strah, a dok sam bio u inostranstvu bio sam sam u hotelu i imao sam poremecaj u spavanju tacnije nisam skoro uopste spavao. U poslednje vreme skoro da se i ne druzim sa prijateljima pravdajuci se time sto nemam vremena zbog posla a u stvari ne uzivam ni u cemu i sve mi predstavlja opterecenje, ne bavim se nikakvim fizickim akt! ivnostima iako sam do pre nekoliko godina redovno trenirao. Kako sam poceo sve vise da radim prestao sam sa treninzima a prostorije u kojima sam radio nisu imale dnevne svetlosti ali u pocetku mi nije smetalo. Pre nekoliko meseci mi se desilo prvi put da kad prelazim preko pesackog mosta imam osecaj vrtoglavice i straha i kao da se most pomera pod mojim nogama. Takodje sam uglavnom neraspolozen i zabrinut i kada imam razlog za to i kada nemam,ni cemu se ne radujem i nista mi ne pricinjava zadovoljstvo, pamcenje mi je jako lose i osecam nekakvu "zamucenost" u glavi. Bio sam kod lekara koji mi je dao uput za psihijatra i on mi je odmah prepisao ksalol 3x1, nisam imao poverenje u tog lekara najvise zbog toga sto mi je recept prepisivao saslusavsi manje od pola od ovoga sto sam sada napisao, pa nisam ni pocinjao sa terapijom. Jedini dan kad sam bio onaj "stari" je bio dan posle snimanja rendgenom glave, naime imao sam upalu sinusa i morao sam da snimim glavu i taj dan posle sn! imanja nisam osecao nikakvu napetost, glava mi je bila skroz "! bistra", pa me zanima da li je moguce da rentgenski zraci dovedu do promene "hemije" u mozgu. Citajuci po Vašim ranijim odgovorima prepoznao sam gore navedene simptome najvise u postovima o socijalnoj fobiji i elementima anksioznosti i depresije. Naravno nista ne zelim da radim na svoju ruku, zato Vam se i obracam jer vidim da ste veoma strucni i nadam se da mozete da mi pomognete i da mi preporucite sta da preduzmem da se ponovno osecam normalno. Pozdrav

    Odgovoreno: 06. 03. 2008.
    • Da, dobro ste zakljucili, kod Vas se najverovatnije radi o socijalnoj fobiji koja se povremeno dalje komplikuje drugim oblicima anksioznosti i depresivnosti. Neophodan Vam je tretman koji Vam moze dosta pomoci. Obzirom na duzinu bolesti i vec prisutno usloznjavanje, najverovatnije ce biti potreban medikamentozni tretman i naravno ako zelite i psihoterapija. Ksalol Vam ne moze pomoci u resavanju socijalne fobije, tu se uglavnom preporucuju antidepresivi. Ono sto jos treba da uradite je da ako Vam se ne svidja stav i nacin na koji Vas je psihijatar primio, saslusai i pregledao, imate puno pravo da potrazite misljenje nekog drugog psihijatra i to bez grize savesti i velikog razmisljanja. Radi se o Vasem zdravlju ! Rengensko snimanje ne moze da dovede do promena i lecenja Vasih tegoba.