oštovana doktorice, usled niza događaju u poslednje 4 godine počeli su da mi se javljaju razni simptomi bolesti koji nisu imali organsko poreklo. Počelo je sa bolovima u prsima i trnjenju leve ruke, a svi nalazi interniste su govorili da nemam razloga za brigu. Svaki bol koji nije uobičajen (glavobolja itd.) je u meni stvarao strah od najgoreg, ne od smrti već o tumora. Ali generalno ja sam vrlo pozitivnog duha, skoro uvek dobro raspolozena i nemam problem u komunikaciji sa ljudima. Nakon skoro 4 godine, nakon trnjenja glave i očiju, obratila sam se neuropsihijatru koja mi je konstatovala dijagnozu anxio depressivum uz dodatak u psihičkom statusu dominira anksioznost, sklonost ka somatizaciji i laka hipoertimija subd. polarisana. Propisan mi je Cipralex 10 mg. Uzimam ove tablete već mesec dana i dobro se osećam. Posebno to osećam u situacijama kada bih se po "prirodi stvari" obično iznervirala i koje bi me pogodile, sad me se skoro pa i ne dotiču. Međutim javili su mi se neki bolov! i kao što su u levom delu ispod grudnog koša, uglavnom oko dojke (napominjem da sam pre mesec dana išla na ultrazvuk i da je sve uredu, takođe osećam podrhtavanje nekih mišića, ponekad osećam slabost u celom telu kao nekad kada sam se značajno nervirala. I još uvek osećam da na neke situacije ipak gledam iz negativnog ugla. Da li mislite, pre svega, vezao za ovaj bol ispod rebara da bih se trebala obratiti nekom doktoru ili je to ipak jedna od mojih epizoda straha od neke bolesti. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 06. 03. 2008.
    • P

      Verujte mi jako je tesko samo na osnovu toga sto osecate bol, bez pregleda i razgovora, oceniti da li neko ima somatsku bolest ili ne. Vise bi to licilo na "gledanje u kristalnu kuglu" nego adekvatan lekarski odgovor. Postoji odredjena verovatnoca da je to samo deo Vase osnovne simptomatologije zbog koje se lecite kod psihijatra. Predlazem Vam da se javite na kontrolu psihijatru koji Vas leci i sa njim porazgovarate o daljem tretmanu i eventualnim daljim pregledima. Po opisu vasih tegoba ima i elemenata hipohondrije, ali to zaista ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim.