Postovana dr Zikic, Mozete li mi dati informaciju o psihijatrima u Beogradu koji primenjuju kognitivno bihejvioralnu terapiju? Takodje me interesuje da li je u terapiji panicnih poremecaja od koristi "klasicna" psihoterapija. Ukoliko je kognitivno bihejvioralna terapija terapija izbora u lecenju panicnog poremeceja, koju vrstu ekspertize/specijalizacije/skole treba traziti prilikom izbora terapeuta? Hvala i srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 04. 03. 2008.
    • Psihijatri koji se bave kognitivno bihejvioralnom terapijom se nalaze u svim glavnim psihijatrijskim institucijama u Beogradu. Nisam sigurna sta podrazumevate pod klasicnom psihoterapijom, ali svi psihoterapijski pravci imaju metode za tretman panicnog poremecaja. Kognitivno bihejvioralnom terapijom se bave dominantno psihijatri i (klinicki) psiholozi koji imaju dodatnu edukaciju iz kognitivno bihejvioralne terapije. Kod nas postoje dva pravca - jedan koji se zasniva na Bekovoj kognitivnoj terapiji uz bihejvioralne metode i drugi koji se zasniva na Elisovoj racionalno emotivnoj terapiji (REBT).