unapred zahvalan za odgovor .Pregodinudana DR.mije konstatovao DEPRESIJU nakon 6 meseci tableta kojesam uzimao a to su XANAX 50mg i efexol 75mg nakon 3 meseca sam poceo smanjivati dozu nakon toga sam prestao sa tabletama smatrajuci da je sve zavrseno. nakon 2 meseca pojavljuje mi se strah panika crne misli . DR.N PSIHIJATAR prepisujemi SEROXAT 30mg 1.ujutro i 3 puta RELAXIN uperiodu za 1godinu da li je bolest prolazna i da li seroxat mozebiti zavissan.i nakon cestog bola okolo levog uva u potiljak glave nakon toga pocinje panika i da li je to sastavni deo ove bolesti moguc ili nesto drugo imam 38GODINA i dalije bolest izlecljiva ikoliko moze da traje ovako PUNO HVALA ZA VASE RAZUMEVANJE.

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    •  Depresija je u najvecem broju slucajeva bolest koja se moze uspesno leciti. To znaci da je moguce pomocu lekova relativno brzo razresiti tegobe. Kod nekih se depresivne epizode nikada vise ne vrate, medjutim, kod drugih postoji mogucnost da se povremeno ponovo jave nove epizode. Tada je potrebno samo sto pre otici psihijatru da se tegobe sto pre zaustave, odnosno da se dusevna patnja i smanjenje funkcionalnosti svedu na najmanju mogucu meru, te da osoba nastavi sto pre normalno i kvalitetno da zivi. U drugom slucaju se radi o tz. rekurentnoj depresiji i periodi dobrog stanja su duzi i kvalitetniji ako se izpostuje odredjeni protokol lecenja - recimo, da je nakon prve epizode potrebno bar godinu dana lecenja antidepresivima, najpre dozama koje su neophodne da se tegobe razrese, a onda najmanje sest meseci, tz. terapija odrzavanja. Seroxat ne stvara zavisnost, samo je neophodno da se postepeno ukljucuje u terapiju i na kraju postepeno iskljucuje. Panicni ataci se mogu javiti u sklopu depresije, moze se desiti i da osoba ima paralelno panicni poremecaj i depresiju, kao i da neko ko dugo ima panicni poremecaj na kraju "sklizne" i u depresiju. Zbog bola koji opisujete, ako to vec niste uradili, javite se neurologu i otorinolaringologu radi diferencijalno dijagnostickog sagledavanja.