Molim vas za odgovor koliko su povezani okostavanje kicme sa napadima panike usled nesvestica i loseg mentalnog stanja koje ima bolesnik,i da li je moguce da se od takvih trauma dobije socijalna fobija? Da li sam pacijent moze da prepozna neku od fobija jer mislim da se ona u toj mentalnoj krizi moze stopiti sa simptomima tako da tek posle izlecenja ili ublazavanja simptoma okostavanja ja primecujem da su mi ostali neki strahovi i to obicno u prisustvu ljudi,pocinjem lose da se osecam sto nije ni malo prijatno.Zaista ako se radi o socijalnoj fobiji hteo bih da se lecim jer to nije ni malo naivno stanje za bolesnika.Ako se znaci radi o strahovima molim za vase misljenje dali je to nasledje okostavanja kicme i da li postoji mogucnost da prodju sami jer su mi tegobe okostavanja kicme prosle ili moram sto pre na lecenje.Nadam se da sam zaokupio vasu paznju,jer bi mi odgovor ipak veoma znacio da znam koje korake da preduzmam.Ako se radi o fobiji najverovatnije bih kod vas na le! cenje jer sam nekako u svim ovim odgovorima stekao utisak da ste strucnjak sa velikim iskustvom a to je preduslov za uspesno izlecenje.Jos samo da napomenem da vise nemam nesvestice i mentalno se mnogo bolje osecam jer sam kicmu skoro izlecio,ali mislim da su strahovi ipak ostali i to u prisustvu ljudi i situacija odakle nemogu bas kad pozelim da odem jer bih izazvao njihovo cudjenje pa se tada sve gore osecam,cak sam primetio da ako neko izadje iz prostorije mislim manje nas ostane odmah se bolje osecam.Molim za pomoc nezelim da mi najbolje godine prodju u strahovima da ce mi biti lose.

    Odgovoreno: 25. 12. 2007.
    • Sto se tice okostavanja i simptoma koji se mogu javiti - poput vrtoglavica i nesvestica, trnjenja i bolova u glavi (pogotovu ako je okostavanje u vretnom delu kicme), one mogu da budu dobra podloga kod osoba koje su sklone strahovima za javljanje recimo, panicnog poremecaja ili hipohondrije. Socijalna fobija uglavnom nije povezana sa tim. Mogu se javiti strahovi u sklopu panicnog poremecaja vezani za socijalnu situaciju, odnosno strah "sta ce ljudi pomisliti ako se onesvestim ili padnem u njihovom prisustvu" ali to nije u pravom smislu socijalna fobija i u tom slucaju se daje terapija koja resava panicni poremecaj. Svakako treba da se javite lekaru ako se Vase tegobe nisu smanjile toliko da Vam vise ne smetaju u svakodnevnom funkcionisanju i ako Vam i dalje remete kvalitet zivota.