DOBAR DAN UROLOG MI JE PREPORUČIO TABLETE GINKA BILOBE ZBOG SLABE POTENCIJE UZROKOVANE SSRI ANTIDEPRESIVIMA,KADA SAM IH KUPIO NA KUTIJI JE PISALO DA KO KORISTI ANTIDEPRESIVE TREBA DA SE KONSULTUJE SA LEKAROM. DA LI VI MOŽETE DA MI KAŽETE DA LI8 MOGU DA KORISTIM GINKO PUNO HVALA

    Odgovoreno: 25. 12. 2007.
    • Mozete koristiti ovaj preparat, ali nisam sigurna koliko ce Vam pomoci. Kod seksualnih problema izazvanih upotrebom SSRI postoje sledece strategije. Najpre, mogu se smanjiti doze, ako to Vase osnovno psihicko stanje dozvoljava. Zatim se moze zameniti lek sa nekim drugim koji ne daje takve posledice ili ih daje u manjem obimu. Kod pojedinih lekova sa kracim poluzivotom, mozete odloziti uzimanje leka nakon seksualnog odnosa ili preskociti dozu (sto moze biti mac sa dve ostrice i dovesti do pogorsanja osnovne bolesti pa se bas i ne preporucuje). Ako je neophodno da i dalje uzimate isti lek, onda se mogu dodati lekovi poput mirtazepina (Remeron, Celixta), koji deluje tako da blokira nezeljene seksualne efekte. Ako se konkretno radi o poremecaju potencije, onda se mogu koristiti lekovi za potenciju poput Cialisa. Naravno, verujem da znate, ali da ipak jos jednom pomenem, najbolje je da lekar - psihijatar, zavisno od toga od koje bolesti bolujete, u kojoj ste fazi tretmana, koji Vam lekovi prijaju a koji ne, kao i da li imate neku od telesnih oboljenja, odredi koji je od ovih mogucnosti najprikladnija za Vas! Ono sto moze da se desi je i da su seksualni problemi izazvani osnovnom bolescu a ne upotrebom antidepresiva. To je slucaj ako su seksualni poremecaji postojali i pre upotrebe ovih medikamenata. Onda se seksualne tegobe povlace upotrebom antidepresiva, obzirom da lecenjem osnovne bolesti, dolazi do povlacenja njenih simptoma, pored ostalog i seksualnih problema.