ZELELA BIH DA ZNAM DA LI POSTOJI VELIKA ZAVISNOST NA LEK RIVOTRIL KOGA  UZIMAM UNAZAD VEC PUNIH GODINU DANA BAR POLA TABLETE UVECE PRED SPAVANJE A > NEKADA I VISE.MOJ PROBLEM JE USTVARI ZBOG UKLJESTENJA NERAVA U VRATNOM  DELU KICME USLED CEGA ZBOG DEGENERATIVNIH PROMENA BIVAJU PRITISNUTI NERVNI  ZAVRSETCI.POKUSALA SAM SA ANALGETICIMA ALI NIJE DALO POZITIVNIH > REAKCIJA.ZA SADA MI JE RIVITRIL JEDINO POMOGAO DA MOGU DA SPAVAM I NORMALNIJE FUNKCIONISEM JER PONEKADA IMAM NESNOSNE BOLOVE KOJI DOVODE I DO  POVRACANJA I CESTIH STOLICA.UNAPRED ZAHVALNA

    Odgovoreno: 17. 12. 2007.
    •  Ne postoji velika ili mala zavisnost na lek - ili se razvila zavisnost ili ne. Postoje jedino dva oblika zavisnosti - psiholoska i fizicka, koje veoma cesto idu zajedno. Rivotril je lek koji je jako dobar, ali vrlo cesto dovodi do zavisnosti. Najpre dolazi do porasta tz. tolerancije. To znaci da dosadasnja doza leka nije vise u mogucnosti da ispolji zeljeni efekat, vec organizam trazi povecanje doze. To je prvi znak koji Vas upozorava da je moguc razvoj zavisnosti kod Vas. Takodje, vazni znaci su kada imate problem onda kada preskocite dozu leka ili ako pokusate da ga smanjite. Koliko razumem, Vi ste na veoma malim dozama koje Vam pomazu, sto znaci da verovatno jos uvek nije porasla tolerancija na lek i nije se razvila zavisnost. Ako primetite neke od navedenih tegoba, javite se lekaru kako bi pokusali sa nekim drugim lekom. Ponekad je dobro da pravite krace pauze, pa da se nakon toga ponovo vratite predhodnom leku. O tome svakako predhodno porazgovarajte sa lekarom koji Vam je ordinirao Rivotril.

Komentari na pitanje: #2011

    • Pavlovic Vesna 22. 06. 2010.

      18 godina bolujem depresiju grudnog kosa, osecam bol u grudima i stezanje. Dolazi mi da se ukrute noge i ruke. Stah sam osecala i paniku, to je iscezlo ali bol u grudima i stezanje ne iscezava. Pijem zoloft od 100mg i rivotril ujutru jednu cetvrtinu. Ja tu terapiju pijem 4 meseca, da li se mogu izleciti tom terapijom ili mi vi predlazete drugu terapiju. Unapred zahvalna