Postovana doktorko Zikic! Unapred Vam se zahvaljujem i izvinjavam na oduzetom vremenu, a posto smatram da ste jedna divna zena i dobar doktor, nadam se da mi necete zameriti sto cu napisati malo podugacko pismo. Moj problem datira jos od pre dve godine,(ja bar mislim tako), previse sam radila i previse imam stresnih situacija na radnom mestu samo od jednog rukovodioca (moram navesti da jednostavno ne zna dobro svoj posao i onda trazi krivce za svakog ko mu se nadje na putu) mozda to nije lepo pricati ali je to istina. Od njegovih psihickih tortura i stresa doslo je do pada imuniteta i zaradila sam herpes zoster i to pravi skolski primer. Dvadeset jednu noc nisam spavala i imala nemoguce bolove i to sam nekako prebolela, pa sam se malo oporavila ali je onda krenulo posle jedno godinu dana osecaj propadanja samo pobledim pocne srce da lupa i imam osecaj da negde propadam. Ja se tada uplasim napravim jos gore i zavrsim u hitnoj. I tako je to krenulo nije se pojavljivalo stalno ali povremeno jeste. Onda je jedno pre tri meseca pocelo da mi zuji u glavi kao da imam roj pcela i da mi se javlja nesto kao PUF PUF u glavi. Ja nisam obracala paznju dok nije pocelo u glavi da me steze kao obru!  c, pa je onda krenulo da mi gori celo telo (kao da gorim u vatri), nocu me budilo i cetiri noci nisam spavala, sva sam bila iznurena. I tako malo po malo pocela sam da klonem, da mi secer varira gore dole da se zanosim dok hodam i onda je poceo da me hvata strah da cu ako ostanem sama ili izadjem na ulicu pasti i da mi nema ko pomoci. Doslo je dotle da je pocela da me hvata jako velika panika, pa sam plakala cesto (jer nikada nisam bila toliko bolesna). Krenula sam na pretrage kod privatnika i ovim putem Vam pisem koji su rezultati. Moram napomenuti da radim kao operater i posao koji obavljam zahteva jako mnogo psihickog i fizickog rada. > Nosila sam holter i poznati kardiolog dr Bastac je napisao svoju dijagnozu. HYPERTHYREOSIS SUSPECTA, TACHYCARDIA SINUALIS. Pijem ATENELOL cetvrtinu ujutru. > Radjena je i RADIOGRAFIJA VRATNOG I L-S DELA KICME: SPONDYLOSIS DEFORMANS ET UNEARTHROSU VERT.CERVICALIS. SCOLIOSIS ET SPONDYLOSIS DEFORMANS VERT.LUMBALIS. DISCARTHROSIS L5-S1 (valjda sam dobro napisala). > Radjen mi je i EMG misica. ENR NALAZ: Kotorna bryina provodjenja za n. peroneus l.dedz je 40/s e senzitivna za n.surali e l.dedz je 36 m/s. > EMG NALAZ: Ukayuje na hroni;nu iritaciju korenova L5 i S1 desno. > DIJAGNOZA: RADIKULOPATHIA L5 ET S1 LAT.DEZ. > EEG GLAVE: Difuzno brza aktivnost i parcijalno uocljiv osnovni alfa spektar 10 Hz > Viyuelna blokada adekvatna. > Nema specifi;nih grafoelemenata. > Nema akcentuacije strana. > FS i HV ne menjaju yna;ajno osnovnu aktivnost. > Nema ynakova epileptiformne elektrokortikalne aktivnosti ni fokalnog nalaza. > EEG: KARAKTERISTICAN ZA PSIHICKI NAPETE OSOBE. > KOLOR DOPLER je uredan, povisene malo masnoce ali nije strasno. > Mene interesuje ovo sto mi se desava u glavi. Zvonjenje svakodnevno, zanosenje kao da cu pasti na jednu stranu a vise vuce u desno, strah preveliki strah da ostanem sama i da ce mi se nesto strasno desiti. Nije mi bistro u glavi ni pred ocima, teram sebe da se ponasam normalno kao da sam zdrava osoba a ujedno me i brine to sto mi se to desilo. Otisla sam kod neuropsihijatra ona je konstatovala Neurostenija (ako sam dobro napisala).Moram napomenuti jos i da vec 5 godina nemam menstrualni ciklus i da pijem MENOSOYU. > Neuropsihijatrica mi je mnogo lekova promenila jer sam se od njih osecala lose. > Sada trenutno pijem LORAZEPAM od 2,5 mg 3 x dnevno, ksalol od 0,25 mg 3 x dnevno i englonil od 50 mg 3 x dnevno. Kao malo mi je lakse ali opet osecam ono zanosenje, zvonjavu u glavi i jako veliku glavobolju. > Interesuje me da li je terapija koja mi je prepisana dobra ili mozda treba primeniti nesto jace sa duzim dejstvo da bih se ja osecala koliko toliko dobro i da bih podnela da mogu svaki dan ici na posao. I jos nesto sam zaboravila reci, posto mi je metabolizam poremecen jednom mi je secer bio 10 i endokrinolog mi je dala neke strane tablete, popila sam polovinu te tablete ujutru kako mi je receno i posle 5 minuta bila mi je blokirana cela glava da nisam mogla da se setim ni svog koda na kartici kada sam otisla podici novac. Nekako sam se odvukla do kuce i kada sam sutradan dosla na posao pozlilo mi je. Od toga trenutka je krenulo sve ovo napred sto sam navela. > Izvinite sto Vas maltretiram svojim pismom, ali kada sam procitala nus pojave tog lega za secer pisalo je da moze da se javi cak i koma. Tako da ja ponekada osetim u glavi kao da nisam tu i da mi je glava prazna. Molim Vas recite mi koja je moja vrsta bolesti i kako najpravilnije i koje lekove da primenim. S` postovanjem i uvazavanjem na oduzetom vremenu primite moje srdacne pozdrave. Puno uspeha u daljem radu.

    Odgovoreno: 26. 11. 2007.
    • Tesko je tacno reci o cemu se kod Vas radi. Tegobe poput vrtoglavice, nesvestice, zanosenja pri hodu i zujanja u usima mogu biti posledice promena koje imate na kicmi, odnosno kostanom sistemu. Moze da se desi da imate i hormonski poremecaj obzirom da ste naveli izostanak menstruacija u zadnjih 5 godina. Kardiolog je posumljao i na pojacan rad stitne zlezde, sto takodje moze dati neke od navedenih tegoba. Medjutim, imate i neke psihicke tegobe koje mogu biti posledica navedenih telesnih oboljenja, ali i poremecaj koji je nastao paralelno sa drugim bolestima. Tu prvenstveno mislim na napade jakog straha i posledicno ponasanje. Sto se tice terapije, takodje je veoma tesko reci sta bih predlozila jer mi niste napisali sta ste uzimali ranije, u kojoj dozi i zasto ste te lekove iskljucili. Moj princip je da strahove ne lecim dominantno benzodiazepinima, pogotovu ne kombinacijom dva benzodiazepina (Lorazepam i Ksalol), kao ni Eglonilom. Medjutim, Vas psihijatar ima mnogo bolji uvid u Vase tegobe, dosadasnji tok bolesti te verovatno i valjan razlog zbog cega Vam je ordinirao navedenu terapiju koja Vam, kako sami kazete, jedino pomaze.