Postovana dr Zikic, Imam majku staru 75 godina. Udovica je 16 godina i mislim da do danasnjeg dana nije prebolela smrt supruga, a mog oca. Nas dve zivimo zajedno, ali se ona stalno zali na usamljenost. Od pre izvesnog vremena pocela je da razgovara sa zamisljenim osobama, da se sekira za iste, da malo, malo pa zaplace zbog toga sto su pretuceni, odvedeni, zatvoreni i slicno. Kad pokusam da joj objasnim da nema nikoga, ona to odbija, ubedjuje me u suprotno i odbija svaki odlazak kod lekara. Sto se ostale komunikacije sa njom tice, potpuno je svesna, ne deluje kao da se "izgubi" pa prica sve to, vec je potpuno normalna u komunikaciji. Zaboravlja onoliko koliko je normalno za njene godine, sve drugo je potpuno u redu. Niko ne bi pomislio da se nesto desava jer je potpuno normalna u komunikaciji sa drugim ljudima. Jedino sto se izmenilo u njenom ponasanju je to da su sada svi dobri, da sve voli i svima oprasta, sto do sada nije bio slucaj. Molim Vas za savet kako da se ponasam i sta da radim, jer sve moje molbe da se obrati lekaru nisu urodile plodom. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 26. 11. 2007.
    • Obzirom na godine Vase majke i na verovatna halucinatorna dozivljavanja, pretpostavljam da se radi o dementnom procesu sa psihoticnim izmenama. To znaci da je proces starenja mozga Vase majke uznapredovao i da zbog toga u odredjenim intervalima "vidi" osobe koje ne postoje i verovatno "cuje" njihove glasove tako da i "razgovara" sa njima. Obzirom da joj je zbog promena u mozgu mogucnost ispravne procene realnosti smanjena, ona VERUJE da su te osobe stvarne i nije je moguce ubediti u suprotno. Ovo se cesto dogadja kod starih osoba i znak su uznapredovalog procesa. To ujedno upucuje i na cinjenicu da joj je potreban staraoc, obzirom da se tokom tih epizoda mogu desiti brojne nepredvidljive stvari, kao i zbog zaboravnosti koja ce sve vise da progredira (moze da zaboravi da ugasi ringlu i zapali kucu, da iseta iz stana i odluta u nepoznatom pravcu i sl). Postoje lekovi koji mogu da pomognu da se neke od tegoba razrese, recimo navedene izmene u opaznju, tz. halucinacije. Medjutim, sam dementni proces se ne moze zaustaviti vec ce samo napredovati. Postoje, doduse, lekovi koji mogu malo da uspore tok, ali lecenje i povratak na predhodno stanje nije moguce. Ja shvatam da je jako tesko da naterate majku da ode psihijatru, ali bez dobro uradjenog psihijatrijskog pregleda i diferencijalno dijagnostickog sagledavanja, niko Vam ne moze odrediti adekvatnu dijagnozu i terapiju. Potrebno je samo da pronadjete nacin da je odvedete kod lekara ili da se informisete da li neki psihijatar iz Vaseg grada dolazi u kucnu posetu. U Domu zdravlja postoje odeljenja kucne nege gde mozda mozete potraziti pomoc, obzirom da njihovi lekari idu na teren. Takodje, u trenucima kada je lose, mozete pozvati i hitnu pomoc da proceni da li je potrebno i hospitalno lecenje. Na osnovu toga sto ste napisali, iako Vasa majka spolja izgleda "kao da je sve u redu", verovatno je vec smanjene uracunjivosti i vecinu odluka za nju morate da donesete Vi, kao sto je i odlazak kod lekara na pregled.