Po prestanku koriscena pilula za konracepciju,koje sam pila 20 meseci,javila mi se tahikardija.Radila sam kartu hormona vise puta i uvek je prolaktin bio uvecan-1607.Bila sam i na magnetnoj(hipofiza) i nalaz je uredan.Medjutim u poslednje vreme imam napade panike i osecam anxioznost.Strah od samog straha.Mene zanima da li hiperprolactinemia moze da izazove ove psihicke tegobe(poremecaje).Imam 23 god i iz Nisa sam.

    Odgovoreno: 11. 10. 2007.
    •

      Istrazivanja su dokazala da povecanje prolaktina moze da izazove porast anksioznosti, narocito kod zena (REAVLEY S. sa sar, 1997). Da li je to kod Vas zbog visokog prolaktina, ili su se tegobe javile iz nekog drugog uzroka to Vam ne mogu sa sigurnoscu reci. Najpouzdaniji diferencijalno dijagnosticki kriterijim bi bio da se nivo prolaktiva dovede na normalu i ako se tada redukuje anksioznost, onda je to i bio uzrok. U svakom slucaju ako je to toliko jako da vam remeti svakodnevni zivot i stvara patnju, javite se lekaru.