1. farmaceut Iva Cvetković upotreba D vitamina

    Pitanje broj: #149385

    Moj lekar opste prakse mi je pomenuo da mogu da upotrebljavam vitamin d kapi od jeseni do proleća kao pomoć u kontroli raspoloženja i poboljšanje koncentracije. Depresija nije moj problem, ali u jesenjem periodu u kombinaciji sa dugim satima rada ispred računara, moja motivacija je umanjena, a čini mi se i pažnja. Na ovom sajtu postoje citati studija i istraživanja koja govore o pozitivnim dejstvima vitamina d, ali ne pominju potrebu i pravila suplementiranja. Da li kapi vitamina d pomazu kod poboljšanja imuniteta, koncentracije i/ili raspoloženja, i kada je njihova upotreba opravdana? Hvala.

    Odgovoreno: 28. 12. 2016.
    • Poštovana,
      U periodu od jeseni do proleća naš organizam je izložen manjoj količini sunčevih zraka koji podstiču sintezu vitamina d u našem organizmu. U tom periodu je opravdano uzimati suplemente na bazi vitamina d koji pored brojnih uloga učestvuje u podizanju imuniteta, pomaže u funkcionisanju nervnog i koštanog sistemai deluje na bolji izgled kože. Preporučuju se posebno osobama u srednjeg i starijijeg životnog doba. Postoje preparati vitamina d u kapima ili u kapsulama, i za šta ćete se odlučiti stvar je vašeg afiniteta. Najbolje je da izvor vitamina d bude riblje ulje, a u zavisnosti od preparata je i doziranje. Preporučena dnevna doza vitamina D3 je 400 i.u.