1. farmaceut Iva Cvetković eradikacija helicobacter Pilory

    Pitanje broj: #148357

    Poštovani, prije osam mjeseci sam samoinicijativno uradio test iz krvi: s -helicobacter pilory iga 57,73 u/ml rezultat (metoda elisa) i s-helicobacter pilori igg 4,24 u/ml rezultat (metoda clia). Prije dva mjeseca sam uradio izdisajni test: poz (7,5) metoda ir nm. Nisam osiguran i privatno sam uradio nalaze i moram da kupim ljekove. Molim vas koju terapiju da koristim (kupim)?

    Odgovoreno: 28. 12. 2016.
    • Poštovani,
      Eradikacija h. Pilory zahteva primenu kombinacije lekova. Terapija traje 7-14 dana. Terapija prvog izbora je:
      omeprazol 2x20mg + metronidazol 2x 500mg + amoksicilin 2 x 1000 mg, 7 dana. Ukoliko terapija nije bila uspešna, nakon 14 dana se ponavlja terapija, a umesto metronidazola se koristi klaritromicin 2x 500 mg, 7 dana. Nakon završetka terapije uraditi potrebno je izvršiti testiranje (izdisajni test ili test iz stolice).