1. Mirena intrauterini sistem

    Pitanje broj: #41072

    Šta sve znate o mireni i da li znate da li utice na hormonski status u organizmu?

    Odgovoreno: 13. 06. 2019.
    • Mirena je hormonska spirala koja tokom 24h oslobadja hormon levonorgestrel direktno u šupljinu uterusa. Pre postavljanja spirale neophodno je otići na kompletan ginekološki pregled kako bi se isključila trudnoća kao i moguće prisustvo polno prenosivih bolesti. Obavezno je odraditi detaljan pregled dojki, jetre, dopler vena. Preporuka je uraditi kompetnu krvnu sliku uz obavezne parametre koagulacije krvi.  Spirala je efikasna tokom pet godina, nakon kojih je treba ukloniti. Ukoliko pacijentkinja želi da nastavi sa korišćenjem hormonske spirale može se nakon vadjenja stare postaviti nova spirala.