1. dr Sanja Jović lečenje povišenog holesterola

    Pitanje broj: #145614

    Već nekoliko godina imam povećan holesterol i uvek kad bih nešto pojela slatko ili neku jaču hranu ne bih se osetila dobro, bolove bi pratila i glavobolja. Kada sam bila kod doktora, doktor mi je rekao da jedem sve osim hrane životinjskog porekla, dok neke moje poznanice jedu i piletinu. Da li se vi slažete sa tim i da li mozžete da mi napišete šta prvenstveno treba da izbegavam i da li mogu da jedem nešto od mesa? Veliki pozdrav i hvala unapred!

    Odgovoreno: 11. 12. 2016.
    • Poštovana,
      Pitanje koje ste postavili je kompleksno i zavisi od dosta faktora. Najpre treba znati kolike su vrednosti holesterola kao i ostale analize koje se rutinski radi kada osoba ima poremećaj lipidnog statusa i da li imate druge zdravstvene probleme. Svakako vam treba pregled interniste koji će vam dati nakon pregleda prave smernice vezano za terapiju i ishranu. Nakon toga možete se savetovati dodatno sa nutricionistom. Lečenje povišenog holesterola ne podrazumeva apsolutno izbegavanje konzumiranje mesa već naprotiv suština je u pravilnoj ishrani sa unosom složenih ugljenih hidrata, dosta sveže hrane, kao i plave ribe, nezasićenih masti, a izbegavanje koncentrovanih šećera, ugljenih hidrata i mesnih preradjevina, preći na tip ishrane koji nalikuje mediteranskom uz prilagodjavanje ishrane pojedincu i njegovim navikama i potrebama.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #145614

    • Poštovani,

      Već četiri meseca imam bol u grudima sa leve strane, koji se širi na leđa, kao grč, ili prehlada. Krvna slika je u redu, ali masti su povišene. Holesterol 6.5, HDL 1.84, LDL 4.17. Da li bi to moglo biti povezano, i imate li savet za terapiju? Imam 43 godine, 88 kg i visok sam 1.90m. Teretana, bazen i trčanje 5-7 puta sedmično, ishrana raznovrsna, uz dosta slatkiša. Bivši pušač i ne pijem alkohol. Hvala Vam unapred!