1. Saveti za snižavanje holesterola shranom kod dece

    Pitanje broj: #79600

    Dete od 7 godina ima visok holesterol (7. 16). Kakvu ishranu preporučujete, konkretno neke šeme (doručak, ručak, večera) i nešto za skidanje holesterola?

    Odgovoreno: 29. 04. 2011.
    • Očekivao bih da ste već potražili savet pedijatra. Pedijatra nemojte zaobići. Dete starije od 2 godine može radi regulisanja holesterola jesti kao i odrasli - dakle: mlečni proizvodi sa minimalnom masnoćom, krto meso, piletina i riba, integralni proizvodi od žitarica, u više obroka i svakodnevno puno povrća, voćne užine, od masnoća se hrana sprema isključivo na ulju, izbaciti žumanca iz svake kombinacije. Izbegavati slatkiše ali i slane namirnice koje sadrže puter, margarin, jaja, majonez, pavlaku. , kao i mesne prerađevine. Ako je dete sklono gojenju treba preko nutricioniste raditi na strpljivom regulisanju težine, jer je nekada povišeni holesterol posledica prekomerne težine.

Komentari na pitanje: #79600

    • Dete od 9 god. ima holesterol 4.20. Nije gojazno, bavi se sportom. Sta moze biti uzrok i kako da holesterol smanjimo na granicu? Hvala