Postovani, imam problem sa gastritisom vec 6 god. , ali i sa povracanjem posle svakog obroka, bez obzira koliko je obilan. Zelim da vas pitam za ishranu koja ce najbolje odgovarati mom stanju, jer kako god da se hranim, smeta mi, osecam nadutost, a, imam i opstipaciju. Moje pitanje glasi: kakva ishrana moze da mi pomogne? Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 12. 11. 2010.
    • Poštovana,
      Meni izgleda da treba da se javite gastroenterologu, obzirom na prisutne smetnje. Ishrana treba da bude u više manjih obroka, recimo na 2-3 sata, sa minimalnom upotrebom ulja, bez prženja, zaprški i pohovanja namirnica, izbor svih namirnica sa minimalnom masnoćom. Izbegavajte slatkiše, alkohol, kafu, gazirana pića, ali smanjite i sokove obzirom na prisutan šećer. Po malo jogurta, kapsule sa probiotskim bakterijama. Nemojte povrće koje nadima čak i ljude bez gastritisa - mahunarke, kupus, ali koristite drugo povrće, pre svega kroz supe i kuvana jela ili kuvane salate (cvekla) .