Poštovani doktore rakočeviću, imam 37. God. 66 kg, 162 cm. Moje zdravlje je u redu, sem blago povišenog holesterola 5. 7. Krenula sam sa programom ishrane koji je sastavio nutricionista (istina mojoj koleginici, jer su usluge nutr. Jako skupe) . Program 1700 kcal. Sastoji se u sledećem: 5 obroka, uglavnom 30 g. Muslija sa 250 mg. Jogurta za doručak, 2 užine 250 g. Jagoda, grejpfrut, 2 integ. Keksa. 3-4 badema, dok jedan ručak ovako izgleda: 2 zel. Sarmice, jun. Supa sa rezancima, kis. Mleko, 1 parče ražanog hleba, pa se po tom principu se smenjuju riba, pileći file, slatki kupus, blitva. Sa šećercem, šampinjoni, barene tikvice uz int. Pogačicu i večera uglavnom: dvopek sa dijet namazom ili balans jogurtom, 50 g. Šunke itd. Na prgramu sam treći dan, dobro se osećam, nisam gladna ali bih volela da vaše mišljenje ili još neki savet, da li da nastavim ovako ili ne. Unapred hvala. Ps. Obavezno je koristiti morsku so, balzamsko sirće sa uljem od koš. Grožđa.

    Odgovoreno: 03. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Umesto tog i takvog jelovnika ja bih išao drugim pristupom, ali zapravo će se svoditi na isto. Već ste zaključili da povrće možete uzimati, kroz supe, variva i salate. Ne morate povrće vezati samo za ručak. Voće je ok, ali neka bude mešovito. Naveli ste jagode i grejpfrut, ali svako sezonsko, sočno voće je u redu sa aspekta holesterola. Obaveza da koristite morsku so je lični specijalitet tog nutricioniste, ja to ne insistiram, i to nikakve veze nema sa holesterolom. Isto tako balzamsko sirće sa uljem od koštica grožđa - sigurno neće imati veze sa holesterolom. Poslužiće svako sirće dobijeno od voća, jer je to najprirodnije, a od ulja i maslinovo, kukuruzno, omegol, imate i mešavine ulja, pa može i suncokretovo. Dakle možete koristiti par vrsta ulja jer svako ulje takođe ima neke svoje karakteristike, a ni jedno od pomenutih ne sadrži holesterol. Ako baš hoćete neki akcenat, onda neka je što češće nerafinisano. Da ne zaboravimo najvažnije: bez žumanaca, iznutrica, masnih komada mesa i punomasnih mlečnih proizvoda, pa i punomasnih kiselih mleka. Izbegavajte i masna testa, pogotovu lisnata jer ni pekarski margarin je nepoželjan.