Postovani, molio bih za savet! Imam 30 god. I od rodjenja sam alergican na gluten. Ali, sam i pored toga uspeo da postignem normalan fizicki razvoj (192 cm i 92 kg) . Medjutim, pre nesto vise od godinu i pol dana sam dobio ulcerozni colitis (dg: ibd in ibs, distalni kolitis + nervozno crevo) . U tom periodu sam izgubio na tezini oko 12 kg. . Sada mi je bolest u remisiji ali ja ne uspevam da povratim tezinu, jer mi je jelovnik dodatno skracen. . . Zaista sam u problemu, one namirnice koje ne sadrze gluten i koje sam najcesce konzumirao, sada su mi zabranjene zbog kolitisa (tu prevashodno mislim na sveze voce i povrce, mleko i mlecne prozivode, itd.) , ja, bukvalno nemam ideju cime da se hranim???!!!! Molim za bilo kakav savet! Hvala unapred,

    Odgovoreno: 27. 05. 2010.
    • Poštovani,
      Ko vas je savetovao i ko vam je nešto zabranio bez alternative?! Idite kod nutricioniste, jer drugi lekari ovo rešavaju stavom: ne jedi ovo, ne jedi ono, da su ljudi stvarno u situaciji da ne znaju šta da jedu. Ne pomenuste druge izvore ugljenih hidrata, skroba. Dakle, bezglutensko brašno i proizvodi od njega, krompir, pirinač. Sve to lepo kuvano kao jelo ili prilog uz kuvano povrće tipa šargarepa, celer, paškanat, peršun. Cvekla kuvana. Voće kao kompot ili pečeno, glatka marmelada, probajte bistre sokove. Meni nije poznato da se sir ne sme jesti, pa čak možete i jogurt ili kiselo mleko. Imate i sojino mleko, a ako nećete ništa od mlečnih proizvoda - uzimajte svakodnevno kalcijum u šumećim tabletama i budite na suncu - 15 minuta dnevno je dovoljno. Meso lepo kuvano, ulje vam ne smeta. Ako nemate candidu - pomalo zaslađujte namirnice po želji.