Postovani, pitanje vezano za preporucljivost ovakvog nacina ishrane i u kom vremenskom roku sme da se upraznjava: doručak: šolja jogurta (0% mlečne masti, ella) užina: jedan ananas ili dve jabuke ručak (a ponekad zbog vremena užina i ručak su spojeni količinski) jedan ananas, 5 pomorandži ili dve jabuke naime, osoba se i pored ovakvog načina ishrane goji tj. Ne gubi ništa na kilaži. Ima višak masnoće (izmeren) i želi da redukuje kilažu za 5kg, što do sada ne uspeva. Bavi se fizičkom aktivnošću po sat vremena dnevno. Da li ovo znači da voće goji? Šta se može jesti umesto toga, a da proizvede efekat. I molim vas da me ne upucujete na institut za javno zdravlje ili batut jer su određeni nutricionisti tamo prouzrokovali povecanje kilograma umesto smanjenja trima poznanicima. Ako imate bolju preporuku za beograd mozete mi poslati na mail, molim vas. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 07. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Složenih, više pitanja: ) da, vratio bih vas na nutricioniste kod kojih ste bili! Dijeta se može menjati, pod uslovom da se osoba držala dijete. Morate da shvatite da dijete nisu sračunate samo na smanjenje kilograma već i na zadovoljavajući unosa svih mogućih hranljivih materija da se ne bi desilo da skidate težinu a iscrpljujete rezerve svega u organizmu, pa se pojave druga obolenja uzrokovana ishranom!!! Dijeta koju ste opisali - to niste dobili u institutima koje ste pomenuli!!! To tvrdim. To nije dijeta nego pravi, pravcati poremećaj ishrane. Osim jednostranosti, naravno tu je i pitanje kalorija. Voće sadrži kalorije, a mnogo voća sadrži mnogo kalorija koje potiču od šećera iz voća. U 100g voća imate 8-10-15g šećera, recimo prosečno 12g, a u 2kg voća dnevno imate prosečno 240g šećera. To je oko 50 kafenih kašičica prostih šećera koji ne drže sitost kao što radi skrob iz integralnog hleba. A pitanje unosa dovoljnih količina mikroelemenata, vitamina i proteina ovde sada neću ni da načinjem. Posebno je pitanje objektivne procene koliko neko ima potrebe za mršavljenjem. I ja sam davao dijete kod lepo građenih devojaka ali ne sa ciljem da smršaju! Predlažem da vodite dnevnik u toku tri dana šta, koliko, u koje vreme je osoba jela i koliko kakve fizičke aktivnosti je imala pa da se vratite nutricionisti kod koga ste počeli.