Postovani, operisala sam karcinom dojke, prosla hemioterapiju, zracenje i sad pijem femaru (sprecava stvaranje estrogena u telu) . Sa interneta citam svasta (uzimati d vitamin, laneno ulje, makrobiotika, presna hrana. . .) sta vi savetujete kako da se hranim? Hvala na odgovoru pozdrav

    Odgovoreno: 08. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Jednostavan odgovor je da jedete dovoljne količine mešovite hrane i time unesete sve potrebne materije za očuvanje zdravlja, s tim da činite dobre izbore namirnica. Dakle, i ugljeni hidrati kroz hleb i nemasna testa, biljna ulja i proteini kroz razuman unos mleka i ml proizvoda, jaja, mesa i mahunastog povrća (izuzev soje) i svakodnevno unos voća i povrća u više obroka dnevno. D- vitamin se može uzimati kroz preparate u toku zimskih meseci. Laneno ulje je karakteristično po sadržaju omega -3 masnih kiselina, korisno je povećati unos omega-3, ali to je opšte mesto, dakle nije specifičnost lečenja karcinoma. Makrobiotika je posebni filozofija i pristup ishrani, stvar vašeg izbora. Koliko ja znam ne morate se makrobiotički hraniti da bi se reklo kako se pravilno hranite. Za ishranu presnom hranom smatram da je prilično jednostran pristup i da vas može ograničavati u svakodnevnoj ishrani, u izboru i pristupačnosti namirnica. Ne znam da li imate dobru težinu, svakako težite dobroj težini i održavajte je.