Postovani, zanima me koja temperatura unistava vitamin c, tj. Do koje temperature je efikasan?

    Odgovoreno: 07. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Ne znam za podatak koja temperatura konačno uništava c vitamin za koje vreme, ali izgleda da je ta stvar predimenzionirana. Značajan izvor vitamina c može biti i krompir, ako živite u uslovima gde je to dominantna namirnica, uz oskudicu u svežem povrću i voću, mada znamo da se krompir uvek termički obrađuje. Osim temperature bitan faktor je vreme termičke obrade, pa bi recimo mogli povrće da kuvate tako da ga spustite u već ključalu vodu a ne da se povrće istovremeno (dugo) zagreva sa vodom. Kuvajte sa manjom količinom vode jer nešto c vitamina iz namirnica prelazi u vodu (rastvorljiv u vodi) pa ga otsipanjem vode sasvim gubite, iako ga toplota nije sasvim uništila. Oštećenje, sečenje i stajanje namirnica takođe vode razaranju vitamina c. Izgleda da je mnogo drugih stvari takođe važno za vitamin c pored temperature kuvanja.