1. Ishrana - mikroadenom na hipofizi i insulinska rezistencija

    Pitanje broj: #157348

    Poštovani, od oktobra prošle godine imam utvrdjen mikroadenom na hipofizi i insulinsku rezistenciju. Od tada pijem dostinex (najpre 2 puta nedeljno po 0. 5mg, zatim 2 puta nedeljno 025mg, i trenutno jednom nedeljno 0. 25mg), takodje prijem i glukophage (ujutru i uveče 1000mg). Nikada ranije nisam imala nikakve zdravstvene probleme. Menstruacije su mi bile neredovne, 2 meseca nakon uzimanja terapije postale su redovne. Što se tiče bolesti u porodici, otac je pre 2 godine umro od karcinoma pankreasa, majka ima povišen pritisak i gojaznost, deda je umro od šećerne bolesti. Zanima me, pošto mi moj lekar nije ništa preporučio, da li i na koji način ishranom mogu da pomognem u rešavanju problema?

    Odgovoreno: 05. 02. 2019.
    • Poštovanje,

      Pored redovne terapije ishrana može dosta unaprediti vaš zdravstveni status, naročito u pogledu insulinske rezistencije. Naravno, fizička aktivnost je neizostavna komponenta. Pa pored promena u načinu ishrane preporućujem trening sa opterećenjem u kombinaciji sa kardio treningom.

      Namirnice koje bi trebalo da se nalaze na vašem stolu na dnevnom nivou su:

      1. Jaja (kuvana, omlet), junetina, piletina, ćuretina, riba (losos, skuša, brancin, orada, šaran, škarpina..), jagnjetina

      2. Orašasti plodovi(sirovi ili peceni), maslinovo ulje, masline, avokado, kakao (nepreradjeni), puter (kikiriki, badem, susam, golica), laneno seme, susam

      3. Kinoa, amarant, pasulj, heljdine ljuspice, sočivo, boranija, 100% integralni hleb

      4. Pečurke, brokoli, karfiol, kelj, prokelj, zelena salata, ajsberg, asparagus, celer, peršun, tikvice, paprika, krastavac, paradajz, luk (crni, beli, mladi), plavi paradajz, cvekla

      Svo začinsko bilje u cilju poboljšanja ukusa hrane.

      Sve vrste sirća, balzamiko, limunov sok su takođe dozvoljeni.

      VOĆE nije navedeno ali je dozvoljeno, naročito bobičasto voće (brusnica, borovnica, malina, kupina, jagoda..) ali i drugo voće. Konzumirajte u prvom delu dana i između obroka i ne više od 200gr na dnevnom nivou.

      Svedite unos MLEČNIH PROIZVODA na minimum jer odrasli ljudi skoro da nemaju nikakvih benefita od njihovog konzumiranja.

      Preporučujem da u prvom obroku ne konzumirate namirnice iz treće kategorije.

      Od suplementa preporučujem omega 3 riblje ulje ili kril ulje jer doprinose da ćelije postanu senzitivnije na insulin.

      ISKLJUČITE IZ SVOG NAČINA ISHRANE:

      - prženu i pohovanu hranu u svim oblicima

      - mesne prerađevine (kobasice, roštilj meso, šunke, salame, mesne nareske itd)

      - grickalice, peciva

      - zašećerene napitke, sokove (gazirane i negazirane)

      TRENING SNAGE ima veliki pozitivni uticaj na INSULINSKU REZISTENCIJU.

      Predlažem 3 - 4 treninga sa opterećenjem na nedeljnom nivou koji su praćeni kardio treningom u trajanju od 60 minuta (40 minuta trening sa opterećenjem i 20 minuta kardio treninga). Vežbama treba da angažujete velike mišićne grupe (leđa, noge i abdominalne mišiće) i tek po koja vežba za manje mišićne grupe (grudi, ruke i ramena). Ova podela se odnosi na osobe ženskog pola jer kad govorimo o muškarcima grudi spadaju u veliku mišićnu grupu. Na karaju treninga snage dolazi kardio trening koji možete izvoditi na bilo kojoj kardio spravi. Intenzitet treba da bude takav da izaziva malo oštrije i dublje disanje tokom celog treninga. Drugim rečima, da bude izazovno, van zone komfora.

Komentari na pitanje: #157348

    • Imam višak kilograma oko 73kg recite mi šta treba da radim?