1. Hemangiom kod deteta

    Pitanje broj: #155937

    Poštovani,

    Moja devojčica ima devet meseci. Na rođenju joj je dijagnostikovan hemangiom na jagodičnoj kosti ispod oka. Da li postoji mogućnost da se on sam povuče ili je potrebna neka intervencija?

    Odgovoreno: 19. 02. 2018.
    • Poštovana,

      Najbolje bi bilo da Vaše dete pregleda specijalista dečije hirurgije koji se usko bavi plastičnom hirurgijom, ali generalno se može reći da hemangiom ima svoj evolutivni put i tok koji nakon faze rasta postepeno ulazi u fazu regresije tj. povlačenja tako da možete očekivati da se on značajno smanji.
      Ako nema propratniih komplikacija kao što su krvarenje, infekcija i ulceracija najčešće je dovoljno vreme tj. strpljenje. Ako se radi o velikom hemangiomu koji bio mogao da ometa vid deteta ili se javi neka od ovih komplikacija onda je neophodno da se lečenje sprovede kod dečijeg hirurga.