1. Vakcinacija deteta usled alergije na jaja

    Pitanje broj: #155183

    Poštovani,

    Moja ćerka ima 18 meseci i pre 6 meseci je utvrđeno analizom krvi da je alergična na belanca i mleko. Zbog toga nije primila MMR vakcinu. Da li ona može da je primi i ukoliko sme od kog proizvođača? Da li pre toga treba da pokušam da joj dajem jaje da pojede i koju količinu? Da li da ponovimo alergo test?

    Odgovoreno: 03. 02. 2018.
    • Poštovana,

      Vaš pedijatar svakako treba da pregleda dete pre davanja vakcine, pa će se doneti prava odluka. Alergija na belance nije apsolutna kontraindikacina za mmr vakcinu, jer se više ne pravi na toj bazi. Do pre nekog vremena to je bio slučaj, ali još jednom naglašavam više nije.
      Ukoliko Vaš pedijatar smatra da treba - može dati uput za alergologa da se ponovi test, ali to ne bi trebalo da ima većeg uticaja na odluku o vakcinaciji.