Da li postoji mogucnost da mmr utice na psihomotorni razvoj deteta, u slucaju da je dete u trenutku primanja bilo pod nekom upalom/infekcijom ili ako je i potpuno zdravo? Ne mislimo na autizam, nego slucajeve gde je detetu samo usporen razvoj. Imamo slucaj u daljoj familiji gde je dete nakon vakcine u roku od mesec dana prestalo odredjenereci da govori,reci koje je do tada znalo, i generalno prohodavanje ceo razvoj se malo usporio jer do tada je sve islo kako treba, nikada nije imao neku dijagnozu, niti isao na vezbe. Nakon te situacije je uz pomoc fizijatra i logopeda sve reseno kroz par meseci, dete je poslo sad vec uveliko u prvi razred, ali roditelji su ubedjeni da je vakcina s obzirom da je ziva, uticala na bukvalno receno mozak, ali srecom eto nije bilo nista neresavajuce, vakcinisali su dete odmah sa 12 meseci. Pa smo malo zabrinuti da li da sacekamo da prohoda, pa da vakcinisemo sa 18-19meseci s obzirom da u vrtic nece ici ove godine, ili da ne odlazemo? Svakako smo pristalice vakcina i vakcinisacemo ga svakako samo ne znamo da li da sacekamo, misljenja dr koja smo pitali su podeljena pa su nas jos vise zbunili. Niko ne zna da nam objasni sta moze da se desi usled recimo oslabljenog imuniteta, iako je to mozda jedan u milijardu slucajeva. Ne mislimo pritom na autizam, vec neke druge dijagnoze, kao odgovor tela tj reakcija na vakcinu (pored bezazlene temperature, osipa)? Zaista je tesko poverovati da vakcina u ovom slucaju nije bila "krivac" kad se to sve izdesavalo nakon vakcinacije,a nisu nikave izmisljene medijske price niti prica sa foruma na internetu,vec neko nama blizak. Napominjemo da je nas sin imao dijagnozu r62.8, a jednom su cak dali dijagnozu f86, od rodjenja imao asimetriju koju smo resili uspesno vezbama, kao i tortikolis. Seo sa 10m, sa 11 poceo da puzi i ustaje, nije prohodao, nije nesto zainteresovan za hodanje uz namestaj, ali je aktivan dosta puzi, aktivno dete. Na zadnjoj kontroli receno da i dalje sedi nepravilno,kifoza, malo se pogrbi a noge skroz ispruzi napred, uglavnom se to desava kad je umoran, ledjni misici nisu potpuno ojacali,dijagnoza i dalje ista. Glavu je ucvrstio tek posle 5m, i dan danas ume da je spusti tj da spusti bradu, receno je da nastavjmo sa vezbama po malo, iskreno retko kad vezbamo skoro uopste jer sad sa 13meseci zeli da puzi i da se igra, vezbanje je sada postalo nemoguce. Pa dal da vakcinisemo do 15m ili sacekamo da prohoda i ucvrsti misice, u slucaju da to dat ne prohoda vec?

    Izvinite na detaljisanju, ali bi nam znacio jako vas odgovor. Hvala, pozdrav