Postovani, imam djevojcicu od 5 godina. Njene tegobe su pocele prosle godine u septembru urinarnim infekcijama izazvanim bakterijom proteus mirabilis. Lijecena je po antibiogramu ali poslije terapije infekcija se stalno vracala. Uradjena je nefroloska obrada (staticka i dinamska sintigrafija bubrega, eho abdomena) . Dinamska sintigrafija je pokazala da desni bubreg malo zaostaje u ispustanju tecnosti ali da do kraja mikcije stigne lijevi i isprazni se do kraja, ali je rezidualni urin 23. 6% . Lijevi bubreg 43 mil/min (57. 7% ) , desni bubreg 31. 6 mil/min (42. 3% ) . Staticka sintigrafija: bez oziljnih promjena na bubrezima. Bila je na profilaksi (nitrofurantoin) ali nakon ukidanja ponovo je imala infekcije. Trenutno pije detrusitol tablete 1. 0 m, g i nitrofurantoin 5 ml uvece. Prije par dana imala je psudomonas aeruginosa 10 na 5 i dobila je 4 gentamicin injekcije, kontrolni nalaz urina je uredan a u brisu vulve izolovana je enterococus. Mene zanima da li je potrebno uraditi jos nesto od nalaza i koje su stetne posledice cestih urinarnih infekcija?! Ona ima otezano mokrenje, bol i peckanje. Ocajna sam jer ovo traje vec godinu dana i ne vidim nikakvo poboljsanje. Da li je moguce da ona ima neku anomaliju a da to snimcima nije utvrdjeno (moze li biti da snimak nije kvalitetno uradjen ili ocitan) ? Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 02. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Kako je funkcija bubrega bez ozbiljnih poremećaja u lučenju potrebno je obratiti pažnju na bešiku i njenu funkciju. To mora da detektuje urolog uz konsultaciju ped, nefrologa jer su tu bakterije uzgredan nalaz (problem zadržavanja urina je očit a samim tim dolazi i do množenja bekterija kojih uvek ima u urinu) .
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #41119

    • Prim. dr Snežana Nikolić 06. 10. 2009.

      vur je vazno i stepenovati od i-vi i na osnovu toga se moza proceniti kako ce bubreg dalje funkcionisati a to se postize mcug snimanjem. Budite u vezi sa doktorom kome verujete i bice sve dobro.

    • Moja kćerka ima obostrani vur i nestabilan mjehur, te proteus infekcije. Veoma je bitno doći do odličnog pedijatra nefrologa, dobre doze lijeka i izbor pravog antibiotika. Mi smo se veoma smirili nakon posjete privatnoj poliklinici za spomenute probleme u zagrebu, heleni. Moj savjet, pod hitno to rješite i spavajte mirno, jer ćete znati da ste učinili sve za dijete! Mama