Postovani, mojoj cerki je sa nepuna dva meseca dijagnostikovana dislocatio evolutiva coxae bil. Q 65. 1. Dve nedelje je vrsena trakcija, da bi bio postavljen pavlikov aparat. Danas ona ima 7 meseci i na poslednjoj kontroli uz (po grafu) desno iib, levo iib, jezgra okostavanja glavice femura oba - (negativno) . Moje pitanje je sta to znaci i da li mi u postupcima nesto gresimo, naravno slusamo savete lekara od starta i da li svako dete individualno napreduje, verujete da znam da je i ovo napredak ali me zanima pojam jezgra okostavanja. Unapred zahvalna, zabrinuta mama

    Odgovoreno: 02. 10. 2009.
    • Poštovana,
      To je individualno i može se završiti i sa 8 meseci ali je važno da bude simetrično na oba kuka. Kuk se razvija i sazreva brže ili sporije ali je bitno da bude pod kontrolom. Jezgara okoštavanja govore o zrelosti koštanog sitema da omogući sedenje i stajanje bez posledica.