Imam bebu 7, 5 meseci. Ineteresuje me sledece jer sam dobijao pprotivurecne informacije> staiji sin (13 godina) ima alergiju na grinje, perje i kucnu prasinu koja se u mladjem dobu manifestovala laringitom, blazim oblicima opstrukcija, zbog cega je bio pod profilaksom 1 god. Od tada nema tih problema, interesuje me posto su zumanac, riba i sl. Namirnioce od kojih je moguca alergijska reakcija od kada te namirnice mogu i na koji nacin davati bebi, s pobzirom da u familiji ima osoba sklonih alergijskim reakkcijama (konkretno stariji brat) , kao i koje ostae namirnice iz ove grupe (moguca alergijska reakcija) mogu davati mojoj bebi odnosno od kog meseca. Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 24. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Alergija na jaje konkretno na belanac pa i na ribu je potpuno različita od alergije koja nastaje udisajem alergena. Savetuje što kasniji unos u organizam potencijalno opasnih alergena a to je 12 mesec i praćenje da li na male količine postoji neka reakcija pa se polako povećava količina do npr. Celog jajeta pogotovu ako ima i u porodici osetljivih na alergene. Citrusno voće kao i kupinasto i malinasto spada u jake alergene pa je to isto ostavljeno za drugu godinu života. Kikiriki, čokolada, kivi, konzervirano i suhomesnato, orah, bedem i lešnik su takođe jaki alergeni i treba ih što kasnije koristiti. Sve ukupno sačekajte prvi rođendan pa onda polako jedno po jedno uz praćenje.