Moj sin koji ima sad 5 ipo mjeseci je prije nekih 20-tak dana dobio temperaturu 39. Ja sam mu dala pola kašičice paracetamola i istuširala ga, nakon čega je temp. Spala na 37, 7 ali je malo nako toga počeo da se ježi i da čudno stenje (kao da ima tvrdu stolicu) , odmah sam ga odvela u hitnu a zatim na pedijatriju gdje je obilno povratio 2 puta i nakon što su mu dali diazepan (?) on je zaspao ali je nalaz šećera, koji je uzet odmah nakon što je prikopčana glukoza pokazao 29!!! Kada su sestre promijenile infuziju, stavile fiziološku umjesto glukoze nalaz je pokazao 16! Hitno smo prebačeni u podgoričku kliniku gdje mu je uziman nalaz svaka 4 sata tri dana i neki nalaz unazad 3 mjeseca i sve je bilo u redu. Uz snimanjem mu je pronađen proširen jedan bubrežni kanalić i doktori sumnjaju na refluks i po njima je toliki šećer bio od te urinarne infekcije ali sam ja vrlo skeptična i bojim se da to nije od toga. Svakih 5 dana mu nosimo urin na kontrolu i sve je uredno, radili smo i nalaz insulina (7, 11) i peptide koji su u granicama normale. Možete li mi, molim vas objasniti šta se dešava i da li moja beba ima dijabetes? Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 22. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Na osnovu do sada urađenog nema sigurno dijabet, jer se bez injekcija insulina sigurno šećer sam ne bi normalizovao, ali potrebno je ponovo uraditi glikemiju ujutro bez ikakovog unosa hrane i mleka i pratiti infekciju bubrega i bešike. U svakoj temperaturi potrebo je uraditi urin i sigurno konsultovati i dečijeg nefrologa ili urologa.