Postovani, moje pitanje vezano je za dete, uzrast 9 godina. Analizom krvi (kontrole radi, bez zahteva lekara) utvrdjeno je da je nivo trombocita 120 (minimum je 150) . Obzirom da je prosle jeseni dete imalo neku laksu virusnu infekciju i da joj je tada nivo trombocita bio 80, pa je po zahtevu lekara pet dana uzastopno radjena analiza krvi iz prsta dok se nivo trombocita nije povecao na 200 - lekar je kao preporuku dala povecan unos c vitamina (kroz sumece tablete - 1 dnevno od 500) . Citala sam o trombocitopeniji, vidim da moje dete nije u nekoj "opasno niskoj zoni trombocita", ali pitanje je da li treba da se uradi neka kontrola kod hematologa ili sl. , odnosno sta bih trebala preduzeti, i da li uopste za ovaj nivo treba nesto preduzimati? Mislim da je ovde ovo malo i nasledno (baka) . Sto se tice nekih nus pojava, par puta joj se desilo krvarenje iz nosa-bez ikakvog razloga, pri laksoj povredi, ostaju joj modrice (sto sam ja laicki povezala s onim sto sam procitala) . Malo dugo pitanje, izvinite, samo mi treba savet strucnjaka da li i sta konkretno treba preduzeti, preventive radi ili??? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 18. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Za sada tu ne treba ništa preduzimati osim zdrave hrane i zdravog načina života (bez pušenja, vlage i stresa kao i bz izlaganja grupnom boravku dece) . Virusne infekcije deluju na tr i mogu da ih duže vreme poremete. Kada postoji infekcija treba ih proveriti zajedno sa običnom ks a ako padaju ispod normale konsultovati se sa hematologom.