Poštovana,
    Imam devojčicu, odojče, staru nepuna 3 meseca. Od pre mesec dana pojavila joj se hiperpigmentacija na svim distalnim falangama obe ruke uz nokatnu ploču, u nivou kože, boje bele kafe (izgleda kao da je prljvo), bez promena na noktima. Od pre 15-ak dana isto se javlja i na prstićima nogu. Beba samo sisa, dobog je opšteg stanja. Familijarno ne postoje nikakve kožne, niti druge nasledne bolesti osim astme i alergija. Pedijatar je rekao da to nije ništa, ali to se sve više primećuje, pa se brinem da nije to u okviru nekog sindroma lli metaboličkih poremećaja-da bih pravovremeno reagovala. Beba povremeno ima proliv (žuta stolica, samo retka) uz dobro opšte stanje.
    Hvala.

    Odgovoreno: 22. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Za taj uzrast se za sada ne preporučuje bilo kakvo ozbiljno ispitivanje ali sigurno da je dalje praćenje i konsultacija dermatologa, neurologa i pedijatra neophodna jer će dinamika pojavljivanja novih promena biti osnov za istraživanje ili potpunu obustavu analiziranja.
      Pozdrav.