Poštovani,
    imam 20 godina i imam problem koji me muči već nekoliko godina. Naime, nekoliko prijatelja mi je reklo da imam manju glavu nego što bi trebalo na moju visinu (190 cm) . Poslušavši ih izmerio sam da mi je obim glave 56 cm, a pronašao sam da je neki prosek za moju visinu oko 59-60 cm. Da li je ovo veliko odstupanje i da li je u granicama normale? Jos jedna interesantna stvar je ta što sam pri rodjenju imao obim glave od 37 cm što spada u poveći obim pri samom rodjenju, pa mi nije jasno kako je toliko mala razlika izmedju 56 i 37. U kom procentu je to genetski predodredjeno, moja mama i njen tata imaju manji obim glave. Moja mama ima obim 54 cm, a moj tata oko 59 cm, i da li su možda na to uticali i drugi faktori u toku mog razvoja. Samo da napomenem da sam počeo redovno da jednom nedeljno prilikom izlaska konzumiram alkohol od svoje 15. godine pa sve do 19, 5 kada sam prestao i da sam čuo da on dosta smanjuje zapreminu mozga. Sada sam malo pustio kosu da bih vizuelno to prikrio a, inače sam se kao mali uvek šišao na kratko i nikada nisam bio zadovoljan kako mi stoji kratka kosa jer mi glava izgleda još manja. Da li je obim glave povezan sa visinom ili nije?

    Odgovoreno: 30. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Nije to ništa strašno kako to tebi trenutno izgleda i nema potrebe za brigu. Obim glave jeste nasleđem određen i ne može se na to uticati kao ni na bezbroj drugih osobina i veličinu organa. U celoj priči je najbitniji intelektualni razvoj, zdravlje a kozmetički se mnoge stvari mogu dosta promeniti. Mislim konkretno na dužinu kose, oblik šišanja i sl.