Poštovana,
    Upravo sam pročitala članak na sajtu o reumatskom artritisu. Još uvek sam u šoku. Imam problem i ne znam gde grešimo. Imam stariju ćerku staru sedam godina. Odmalena se žali na bol u kostima, nekada su to prsti stopala, nekada cevanica, nekada koleno. Ti bolovi su najčešće prisutni noću, ali se dešavalo posle nekih fizičkih aktivnosti i danju. Vodili smo je kod lekara na vma, jer smo njihovi osiguranici. Kod svih lekara smo pričali istu priču. Rekli su nam da je u pitanju rast, da ima malo kriva stopala i da je to i zbog kilaže (ima 19 kg, velikih problema smo imali s hranom). Primetila sam i da posebno reaguje kad su meteorološke promene u pitanju. Danas mi se žalila da je boli ruka i taj bol je bio baš jak. Do sada su je samo bolele noge (periodično - nekada nekoliko dana uzastopno, nekada jednom mesečno), ali bol u ruci je me je jako uplašio. Dete je kod bake na odmoru. Neko je u krugu porodice pominjao artritis a članak me je strašno prepao. Molim Vas, napišite mi kako se, kojim analizama utvrđuje njegovo postojanje. Da li je moguće da smo prošli i sistematski pregled za osnovnu i da joj je samo utvrđena kifoza zbog mršavosti. Ne znam šta da mislim. Ona je sad kod bake i mi smo na odmoru do Septembra van Beograda. Plašim se da nisam već zakasnila i ne mogu da se ne opterećujem ovim poslednjim bolom u ruci čak i da se ne ponovi u narednih mesec dana. Napisali ste da su lekari obučeni da artritis prepoznaju. Jednostavno ne mogu da poverujem da su pogrešili jer smo se toliko puta žalili (doduše nije do sada nikad bolela ručica).
    Hvala unapred za odgovor! Mama

    Odgovoreno: 01. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Na osnovu svega što ste napisali, nemate razloga da sumnjate u lekare i njihovu procenu iz prostog razloga što tegobe vašeg deteta po opisu nemaju elemente za sumnju na artritis. To je ozbiljno oboljenje koje se ne manifestuje povremenim bolovima već stalno uznemiravaju dete, praćeni su otokom, povišenom temperaturom zgloba i ne prolaze spontano. Postoje laboratorijski znaci koji na to ukazuju ali zahtevaju vensku krv i uput vašeg lekara (se, crp, rf. Fibrinogen, le i le formula) lekar koji prati vaše dete je najmerodavniji da posumnja i eliminiše ili dokaže bolest kao i da zatraži dodatnu konsultaciju. Za sada se potpuno opustite i ne razmišljajte o ovoj bolesti. Kod bolova možete dati detetu brufen sirup u jednoj dozi.