Poštovana,
    Moje dete ima pet godina. Od nekih 6 meseci javljaju mu se promene na levom uvetu. Prvo pocrveni, vrlo brzo se pojave kao bubuljicice pune neke tečnosti koje kada puknu stvori se rana. Nekada prođe na jednom mestu, ali se pojavi na drugom takođe na levom uvetu, a nekada i ne. Lekari su složni u dijagnozi da se radi o herpesu i da do toga dolazi usled pada imuniteta. Poslednji put mu je izašao herpes, ako se o tome radi, pre godinu dana. Međutim, sada se pojavio na levoj strani vrata i na leđima, ali u pitanju je površina od nekih 4-5 cm prečnika na leđima i malo manje na vratu. Pojavila se i temperatura. Išli smo na terapije laserom kod kožnog lekara, pili smo aciklovir tablete 3 puta dnevno i mažemo aciklovir mast takođe 3 puta dnevno. Pijemo i b vitamin u granulama. Dete ima uvećane žlezde na vratu i pojavile su se afte u ustima. Radili smo i bris iz rane koji je dobar. Treba napomenuti da je dete od zimus bilo zdravo, da lepo jede i da je veselo. Sada kaže da ga rana peče, ali pod terapijom je već 5 dana i na oko bolje izgleda. Doktori i sada tvrde da je u pitanju herpes, ali ja bih volela da čujem i Vaše mišljenje. Ukoliko i vi tako mislite, molim Vas napišite mi šta bi trebalo da jede, koji režim bi trebao da ima ili bar neki sajt gde bih moglo o tome detaljno da pročitam.
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 07. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Herpes je virus koji kada uđe u organizam teško izlazi i misli se da ostaje u nekim ćelijama uvek. Sa njim se treba boriti tako da se jačanjem imunog sistema njemu ograničava širenje, zdravom hranom takođe kontroliše njegovo razmnožavanje, acikilovirom koji se mora pravilno dozirati precizno lečiti ali ga treba i dokazati eliza testom i odrediti titar. To je pre svega posao za pedijatra i imunologa a manje za deramatologa, jer je kožna manifestacija samo jedan mali vidljivi deo bolesti.
      Pozdrav.