Moja ćerka ima sad 11 meseci, 8.4kg i oko 0.70m visine (rođena je sa 3.75 kg i 53 cm). Naša doktorka u Domu zdravlja kaže da je mala težina (nedovoljna) i da moramo da  pojačamo ishranu. Pokušavamo na sve načine da  pojačamo ishranu ali neće da jede baš sve povrće (prvenstveno kuvani krompir) a ostalu hranu kao na primer sir, ribu ili tako nešto na jedvate jade. Uglavnom počne da se buni kao da plače a stegne usta da ne može da joj se ponudi hrana. Voli da jede kukuruznu palentu sa žumancetom i mladim sirom i to je ponekad dajemo za večeru, zatim kašice juvitane (šargarepu sa piletinom, junetinom itd) voli voćne kašice i hoće da jede udrobljen hleb i sa kajmakom u mleku. Šećer i slatkiše je ne dajemo i nismo je nikad davali. Od kako je prestala da sisa sa oko 6 meseci adaptirano mleko ne okusa, probali smo sa više različitih proizvođača ali ni jedno neće ni da pomiriše čim vidi flašicu sa mlakom odmah počinje da plače i da steže usta, jedva smo je naterali da pije domaće kravlje mleko razblaženo sa vodom. Jede još i voćne jogurte, pavlaku, pšenicni griz. Rendanu jabuku i bananu. Voće uglavnom voli sve da jede i to domaće jabuke, kajsije, breskve, šljive, kruške, muskat tikve, banane. U ove voćne kašice dodajemo joj i mlevenu plazmu i to jede. Dan počne sa buđenjem oko 07h, oko 8.30 dobija prvi obrok žitarice i posle obroka vodu, onda obično zaspi oko 9 h (spava oko 1:30h) sledeći obrok dobije posle 30 min od kako se probudi voće. Oko 14h ponovo zaspi (spava isto oko 1:30h) sl obrok je posle 30 min ponovo od buđenja i sad jede kašice (juvitana) od 125 grama sa mesom. Najveći problem nam je što neće da jede povrće koje joj mi spremamo krompir, brokoli, grašak, pasulj, spanać, tikvice. Kako da je nateramo ili prevarimo da jede i ovo povrće koje sam sad napomenuo?
    Hvala unapred za odgovor i izvinjavam se za ovako dugi email.

    Odgovoreno: 19. 06. 2009.
    • Poštovani,
      tačno je da je težina mala za uzrast i za težinu sa kojim se rodila, ali ako nema znake anemije, ako dobro spava, ako je živahna i ima dobar san ne treba se previše žuriti i insistrirati. Domaće mleko nije dobar izbor iz više razloga i ako dete odbija flašicu i mleko, ne treba insistirati. Potrebna je pokušati sa čašom jogurta, kašikom i mlečnom kašom sa žitaricama, voćnim jogurtom i sl. Meso i žumanac su obavezni svakodnevno, jogurt, sir i pavlaka takođe, hleb nije bitan ali treba insirtitati na crnom hlebu, kukuruznom i žitaricama. Riba je veoma važna ali ako je ne želi treba sačekati i biti strpljiv. Pokušajte sa hipp kašicama i voćnim i povrćnim i budite strpljivi uz laboratorijsko praćenje i savete pedijatra.